Motyvacinis laiškas

mokovas

MOTYVACINIO LAIŠKO PRINCIPAI

 1. Kaip ir paprastas laiškas, jis turi būti skirtas konkrečiam asmeniui arba kompanijai.
 2. Jeigu laiškas parašytas atsiliepiant į darbo siūlymą, reikia nurodyti darbą ir pasiūlymo šaltinį (pvz., Lietuvos ryto skelbimas…data).
 3. Jis neturi būti ilgas – nuo pusės iki vieno puslapio.
 4. Jame turi būti pagrindinė informacija apie Jus (detalės turi būti CV) bei priežastys, kodėl šis darbas Jus domina.
 5. Turite nurodyti asmeninius bei kontakto duomenis (nors tai ir nurodyta CV).
 6. Laiškas turi būti pasirašytas.

Motyvacinis laiškas (lydintis laiškas) skirtas parodyti Jūsų motyvaciją, norą dirbti tam tikrą darbą. Motyvaciniame laiške aprašomos Jūsų asmeninės savybės, patirtis, noras. Tai leis darbdaviui susidaryti pirmąjį įspūdį apie Jus. Šiuo laišku turite įtikinti darbdavį, jog esate geriausias iš kandidatų.

Prieš rašydami susipažinkite su įmonės veikla, siūlomomis pareigomis. Nurodykite aiškiai, į kokias pareigas pretenduojate ir kodėl čia norėtumėte dirbti. Parodykite, kad esate patikimas, pastovus ir darbštus darbuotojas. Jokiu būdu nedarykite gramatinių klaidų, nes tai bus didelis minusas darbdavio akimis. Nepersistenkite rašydami savo privalumus, jie turi būti realūs. Motyvacinį laišką siųskite kartu su CV, net jei jo ir neprašo.

Motyvacinis laiškas – gyvenimo aprašymo priedas, kuriame jūs turite galimybę aprašyti tai, kas atskleistų Jūsų norą ir tinkamumą dirbti būtent šioje pozicijoje, į kurią pretenduojate.

Tai laisvo stiliaus 0,5-1 psl. Apimties laiškas. Jis siunčiamas kartu su gyvenimo aprašymu. Motyvacinis laiškas nėra privalomas, kai atrankos konkurso organizatoriai jo neprašo. Vis dėlto motyvacinis laiškas yra puiki galimybė išsiskirti iš kitų kandidatų.

MOTYVACINIS LAIŠKAS (angl. application letter)

I. PASKIRTIS IR STRUKTŪRA

Motyvacinio laiško tikslai – paskatinti darbdavį perskaityti besikreipiančiojo CV, išdėstyti savo motyvus potencialiam darbdaviui, t.y. aprašyti kodėl siekiate parodyti, kad esate tinkamas kandidatas. CV yra formalus dokumentas, o motyvacinis laiškas suteikia galimybę apibūdinti, išreikšti požiūrė į norimą darbą, įrodyti tinkamumą jam.

– 1 –

Motyvaciniame laiške informaciją patartina pateikti tokiu nuoseklumu:

 1. Prisistatykite ir nurodykite, kokiu tikslu laiškas yra rašomas.
 2. Aprašykite, iš kur sužinojote apie jus dominančią darbo vietą įmonėje: iš darbo skelbimo laikraštyje, internete, iš draugų rekomendacijų ir t.t.
 3. Išdėstykite motyvus, akcentuodami CV įrašus, kurie būtų svarbiausi dirbant naują darbą bei nurodydami, kodėl pretenduojate į konkrečią darbo vietą.
 4. Pabaigoje padėkokite skaitysiančiam Jūsų laišką asmeniui už sugaištą laiką bei paminėkite, kad lauksite atsakymo.

Prieš rašant motyvacinį laišką, patartina sužinoti apie įmonę kiek įmanoma daugiau, taip pat patartina nurodyti asmens, kuriam šis laiškas adresuojamas, vardą ir pavardę. Rašydami motyvacinį laišką, stenkitės išsiaiškinti atranką vykdančio asmens vardą ir pavardę, o jei to padaryti nepavyks, įdėkite nuorodą „Personalo direktoriui“, „Personalo atrankos specialistui“ arba tiesiog „Direktoriui“, priklausomai nuo įmonės dydžio. Rašant motyvacinį laišką, būtina atidžiai perskaityti ir įvertinti darbdavio keliamus reikalavimus, pateikti įrodymus, jog atitinkate, jei ne visus, tai bent jau didžiąją dalį šių reikalavimų. Net jei ir neturite visų reikalingų įgūdžių, bandyti vis tiek yra verta, nebent neturite tokių sugebėjimų, be kurių negalėtumėte dirbti. Aprašinėdami savo asmenines savybes (jei konkrečios savybės yra nurodytos kaip pageidaujamos), pagrįskite jas faktais, nes „plikas“ savęs apibūdinimas iš gerosios pusės gali atrodyti kaip pagyrūniškumas. Motyvaciniame laiške taip pat galima nurodyti, kad pridedate savo CV, jei jis kartais pasimestų.

Atsakymas į klausimą „Ar motyvacinį laišką reikia siųsti kartu su CV?“ priklauso nuo darbo paieškos metodų, taip pat darbo skelbime prašomų pateikti dokumentų. Ieškant darbo individualiai ir siunčiant savo duomenis į pasirinktas įmones, patartina siųsti ir motyvacijos laišką, ir CV.

II. PATARIMAI RAŠANTIEMS MOTYVACINĮ LAIŠKĄ

15 trumpų patarimų rašantiems motyvacinį laišką:

 1. Patikrinkite, ar laiške nėra gramatinių klaidų.
 2. Paminėkite visas svarbias savybes, neminėkite nereikalingų savybių ir įgūdžių. Teiginius stenkitės pagrįsti faktais.
 3. Nekartokite visko, kas jau yra parašyta CV, nes motyvaciniame laiške reikia paaiškinti CV paminėtus faktus, suteikti platesnę informaciją apie save. Jei CV yra silpnų vietų, jas pakomentuoti ir užglaistyti galima motyvaciniame laiške.
 4. Motyvacinis laiškas turėtų būti sudarytas iš 4-5 pastraipų, ne ilgesnis kaip vienas A4 formato lapas.
 5. Motyvacinis laiškas turi būti spausdintas, o ne rašytas ranka.
 6. Motyvacinis laiškas turi skambėti įtikinamai, profesionaliai, entuziastingai.
 7. Patartina paminėti asmens, į kurį kreipėtės, pavardę (aišku, jei yra galimybė ją sužinoti).
 8. Nenaudokite to paties motyvacinio laiško skirtingoms darbo vietoms.
 9. Jeigu darbas yra kitoje srityje negu anksčiau dirbote, arba kurią studijavote, nurodykite ryšius tarp jų.

10.  Nurodykite, kodėl jūs tinkate darbui, o ne kodėl darbas tinka jums.

11.  Galite nurodyti, kad jūs jau domėjotės įmone (kompanija): perskaitėte jų finansinę ataskaitą, aplankėte internetinę svetainę.

12.  Nurodykite, kada galėtumėte atvykti į pokalbė ir palikite kontaktinį telefoną.

13.  Pasitikrinkite, ar teisingai nurodėte adresą, užrašėte įmonės pavadinimą ir gavėjo vardą bei pavardę.

14.  Galite įrašyti pageidaujamą atlyginimą.

15.  Užbaigdami laišką, paminėkite, kad artimiausiu metu laukiate atsakymo.

– 2 –

 1. Nesistenkite surašyti visko ar atkartoti savo gyvenimo aprašymą.
 2. Rašykite kiek įmanoma lakoniškiau ir paprasčiau, kad Jūsų laišką būtų lengva skaityti.
 3. Nurodykite savo kontaktus (adresą, telefonus, el.paštą) bei kam adresuojate šį laišką.
 4. Jeigu aplikuojate į atvirą konkursą, motyvacinį laišką pradėkite nuo to, iš kur sužinojote apie konkursą.
 5. Paaiškinkite, kodėl susidomėjote konkursu. Prieš rašydami motyvacinį laišką pasidomėkite organizacija, kuri skelbia konkursą. Jus domina darbas tokio tipo organizacijoje, ar tokioje veiklos srityje, pozicijoje, ar konkrečiai šioje organizacijoje ir panašiai.
 6. Reklamuokite save. Detaliau aprašykite kodėl, Jūsų nuomone, Jūs esate tinkamas kandidatas siūlomai darbo vietai užimti. Argumentuodami akcentuokite išsilavinimą, praktinę patirtį ir kitus aspektus, kuriuos darbdaviai išsakė reklaminiame skelbime. Jeigu galite, nurodykite savo pasiekimus šioje sferoje. Jei neatitinkate kurio nors iš reikalavimų, parašykite,kaip stengsitės šį reikalavimą išpildyti laikui bėgant arba kokie kiti Jūsų privalumai galėtų sušvelninti šį reikalavimo neatitikimą.
 7. Pabrėžkite tai, kuo, Jūsų manymu, Jūs galite būti naudingas organizacijai.
 8. Jeigu turite rekomendacijas iš ankstesnių darboviečių, galite tai nurodyti.
 9. Laišką pasirašykite vardu, pavarde ir parašu.

10.  Perskaitykite savo motyvacinį laišką keletą kartų. Pasistenkite kritiškai įvertinti, ar laiškas lakoniškas, mintys išdėstytos logiškai ir nėra paliktų kalbos klaidų.

III. MOTYVACINIO LAIŠKO PAVYZDŽIAI

1 pavyzdys (darbuotojui, turinčiam darbo patirtį)

MOTYVACINIS LAIŠKAS

UAB „IST“

direktoriui

Vytautui Lukaičiui

2011 m. vasario 5 d.

Pardavimų vadovo vietai užimti

Ger. Direktoriau,

TopCV tinklapyje perskaičiau Jūsų įmonės skelbimą. Esu Alvydas Kvietkauskas, UAB „ITB“ IT projektų vadovas. Mane sudomino galimybė užimti pardavimų skyriaus vadovo pareigas Jūsų įmonėje.

Manau, kad esu tinkamas kandidatas šioms pareigoms užimti, nes atitinku joms keliamus reikalavimus. Kaip paminėta mano CV, ketverius metus dirbu UAB „ITB“ IT pardavimų skyriuje. Turiu patirties parduodant tiek kompiuterių komponentes, tiek programinę įrangą. Šiuo metu esu atsakingas už UAB „ITB“ kuriamos programinės įrangos pardavimus. Besimokydamas VGTU įgijau informatikos inžinerijos magistro laipsnį, taip pat gerai moku anglų kalbą, studijuodamas keletą vasarų dirbau JAV pagal „Work&Travel“ programą. 2002 metais padedamas savo asistento, sukūriau ir įgyvendinau programinės įrangos pardavimų strategiją, leidusią dvigubai padidinti klientų skaičių, taip pat padidinti apyvartą: apyvarta 2003 metų pabaigoje, lyginant su 2002 metų pabaiga, išaugo apie 70 proc.

Dirbdamas UAB „ITB“, domėjausi jūsų įmonės, kaip konkurentės, veikla; vertinu ją kaip stiprią savo srityje, tačiau pilnai neišnaudojančią galimybių. Manau, kad Jūsų įmonė, kurdama aukšto lygio programinę įrangą, turi plačias galimybes užsienio rinkose. Esu tikras, kad mano patirtis ir asmeninės savybės, atitinkančios Jūsų išvardintus kriterijus, leis padidinti Jūsų pardavimų skyriaus veiklos efektyvumą, todėl norėčiau užimti pardavimų skyriaus vadovo vietą.

Jeigu manote, kad būčiau tinkamas kandidatas šioms pareigoms, esu pasiruošęs su Jumis susitikti.

Pagarbiai,

Dainius Petkauskas

Pridedama: gyvenimo aprašymas, rekomendacinis laiškas

*************************************************

2 pavyzdys (studentui, baigusiam universitetą ir neturinčiam darbo patirties)

MOTYVACINIS LAIŠKAS

UAB „Statybos idėja“

Personalo skyriaus vadovui

2011 m. vasario 18 d.

Statybos darbų vadovo asistento vietai užimti

Gerb. Vadove,

TopCV tinklapyje perskaičiau skelbimą, kuriame informuojama, kad Jūsų įmonė ieško statybos darbų vadovo asistento. Esu Dainius Petkauskas, Kauno Technologijos Universiteto 2-ojo kurso magistrantas, šiais metais įgysiu statybinių technologijų magistro laipsnį.

Mane sudomino galimybė užimti šias pareigas, kadangi aitinku Jūsų keliamus reikalavimus. Kaip minėta mano CV, esu atlikęs praktiką UAB „Statybos Titanas“. Atlikdamas praktiką padėjau inžinieriui-projektuotojui braižyti brėžinius, taip patobulinau darbo su „Autocad“ paketu įgūdžius. Mokykloje mokiausi anglų kalbą sustiprintu lygiu, vėliau ją studijavau universitete. Turiu vairuotojo pažymėjimą, lengvąjį automobilį vairuoju 3 metus.

Studijuodamas universitete aktyviai dalyvavau Statybos fakulteto studentų atstovybės veikloje, išmokau dirbti grupėje, užsibrėžti ir pasiekti ilgalaikius bei trumpalaikius tikslus, analizuoti situaciją ir spręsti problemas. 2003 m. fakultetas mane delegavo į seminarą „Concrete Using Solutions“, vykusį Didžiojoje Britanijoje.

Besimokydamas universitete ir atlikdamas praktiką supratau, kad karjera statybų srityje mane tikrai domina. Jūsų įmonę žinau kaip sėkmingai dirbančią statybos sektoriuje ir teikiančias kokybiškas paslaugas, todėl joje norėčiau dirbti.

Jeigu manote, kad būčiau tinkamas kandidatas šioms pareigoms, esu pasiruošęs su jumis susitikti.

Pagarbiai,

Alvydas Kvietkauskas

Pridedama: gyvenimo aprašymas, rekomendacinis laiškas

,

%d bloggers like this: