Argumentavimo nustatymas (17)

Argumentavimo krypties nustatymas

 Reikia suprasti, koks tai bus rašinys – nuomonės, lyginimo / supriešinimo, problemos ir sprendimo, priežasties – pasekmės ar įvairus. Teiginių išdėstymą ir mintis dažnai lemia klausimo tipas.

Pavyzdžiui, pirmasis klausimas „Ką reiškia būti laisvu žmogumi?“ suponuoja tokios formos atsakymą: „Būti laisvu žmogumi tai reiškia…“. Kiekvienas kitaip atsakytų į šį klausimą, vadinasi, tai yra nuomonės (kitaip – sąvokos apibrėžimo, arba definicijos) rašinys. Turėsiu nuspręsti, ką reiškia būti laisvu žmogumi, ir savo pasirinkimą pagrįsti.

Antrasis klausimas – „Ar iš tiesų mūsų laikų žmonėms praeitis tapo nereikšminga?“ – reikalauja apsvarstyti mūsų požiūrį į praeitį vienu aspektu: ar praeitis mums reikšminga, ar ne; tačiau modalinis „iš tiesų“ rodo, kad nelaukiama griežto ir vienprasmiško atsakymo. Vadinasi, galėsiu lyginti (pvz., kas iš praeities mums svarbu, ką turėtume išsaugoti, o kas neturi reikšmės); atskleisti priežastis – pasekmės ryšius (pvz., iš kur visa tai, ką šiandien turime; kas suformavo mus tokius, kokie šiandien esame) ir pan., nes tema reikalauja pasverti praeitį reikšmingumo svarstyklėmis.

Abiejų analizuotų temų esmė – diskusija dėl vertybių. Žinoma, rašant pirmąjį – definicijos rašinį bus diskutuojama dėl apibrėžimo, tačiau per laisvo žmogaus apibrėžimą išryškėja vertybės, kitaip tariant, tai yra aksiologinės definicijos rašinys, todėl jame turėtų būti diskutuojama ir dėl vertybių. Juk atsakymas į klausimą „Ką reiškia būti laisvu žmogumi?“ yra lygus gyvenimo prasmės suvokimui.

Kokia dar gali būti argumentavimo kryptis? Skiriamos keturios rašytinių diskusijų kryptys – dėl fakto, dėl apibrėžimo, dėl vertybių ir dėl elgesio.

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: