Sąvokų analizė (19)

Sąvokų analizė

Pagal bandomajam samprotavimo kūrimui pateiktas temas Ką reiškia būti laisvu žmogumi?“ ir Ar iš tiesų mūsų laikų žmonėms praeitis tapo nereikšminga?“

Pagrindinius klausimo ar įvesties žodžius reikėtų atitinkamai analizuoti: rasti sinonimų ir / ar antonimų; nubraižyti sąvokų apimties schemą ir pan. Tai padeda suprasti klausimo esmę. Pavyzdžiui, ar laisvas žmogus – tai tik nepriklausomas, išsilaisvinęs, neįsipareigojęs? Neturintis laisvės – vergas, bet per daug laisvės „pasiėmęs“ – anarchistas, t. y. nepripažįstantis autoriteto, tvarkos, drausmės. Laisvė turi du antonimus – priklausomybę, arba vergovę, ir savivalę, arba anarchiją[1].

Antrosios temos pagrindinės sąvokos – mūsų laikų žmonės ir praeitis. Mūsų laikų žmonės – tai trys dabar gyvenančios kartos: mano karta (rašančiojo), mano tėvų karta ir mano senelių karta.

Akivaizdu, kad tema (500 žodžių rašiniui!) per plati. Teks rinktis, apie ką kalbėti, ir apsibrėžti įžangoje teks… Būtų daug geriau, jeigu egzamino klausimas skambėtų taip: „Ar iš tiesų mano kartai praeitis tapo nereikšminga?“ – tada mokinys galėtų labiau susikoncentruoti, remtis tuo, kas gerai pažįstama, išvengti abstraktybių – nereikėtų klaidžioti…

Praeitis – tai, kas praėjo; tai, kas buvo vakar, anksčiau, seniau; vakarykštė diena, senovė; istorija, per amžius sukaupta kultūra, senosios tradicijos. Turėtume svarstyti, kiek tai mums reikšminga dabartyje – šiandien, kai kuriame ateitį.


[1] Anarchija [gr. anarchia – bevaldystė] – palaidumas, netvarka, suirutė, chaosas.

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: