Joninių tradicijos

Pačiame vasaros gražume, žiedais vainikuotos, dainomis nuskamba Joninės. Per šią šventę vienas iš svarbių element yra kupolės medis. Nesvarbu, kokios jis rūšies, svarbiausia – kad būtų su atsikišusiomis šakomis, ant kurių galėtų užkibti merginų per petį sviedžiamas vainikas. Iš kelinto karto sviedžiamas užkibs, po tiek metų ir ištekės. Medis puošiamas įvairiais žolynais, nes visi jie šią dieną turi stebuklingų galių.

Kitas svarbus šventės elementas – vainikų pynimas. Joninių vainikui, kupolės puokštei žolės tradiciškai buvo renkamos iš 9 laukų, su niekuo nesikalbant. Dabar dažniausiai pinami ąžuolų vainikai Jonams ir Janinoms.

Vidurnaktį visi pasklinda ieškoti paparčio žiedo – visažinybės, visagalybės simbolio. Paparčio žiedas pražysta 12 val. nakties, kaip ir Kūčių naktį 12 val. vanduo virsta vynu, gyvuliai ima kalbėti. Taigi, jeigu surasime, jeigu suspėsime, jei sugebėsime pasiimti tos plūstančios kosmoso energijos, pasidarysime visažiniai, visagaliai, suprasime paukščių, žvėrių ir žiedų šneką…

Sakoma, kad Joninių naktį raganos laksto po laukus, ir vaistažolės netenka tos galios, kurią turėjo žydėdamos, vešėdamos.

JONINIŲ BURTAI

DRAUGYSTĖ

Jei pora susidraugauja Joninių naktį, vedybos – beveik garantuotos.

GĖLĖS

  • Į vandens dubenį reikia įdėti ramunę – “merginą” ir keletą bijūnų – “vaikinų” su parinktais vardais. Arčiau prie ramunės priplaukęs bijūnas ir bus merginos vaikinas.
  • Šv. Jono vakarą mergina turi pasidėti po pagalve gėlę. Kuris vaikinas jai prisisapnuoja, tas bus jos vyru.
  • Šv. Jono naktį po priegalviu reikia pasidėti devynias gėles su devyniais lapeliais – prisisapnuosi mylimai merginai ir atvirkščiai.

AGUONA

Jei mergina nori susapnuoti savo būsimą vyrą, reikia Šv. Jono naktį pasidėti po galvą aguoną.

DILGĖLĖ

Jei Šv. Jono nakties išvakarėse mergina nulauš tris dilgėles ir nors viena iš jų prigis, tais metais ji ištekės, jei dvi prigis – dvi ištekės, jei visos nudžius – nė viena neištekės.

GĖRIMAS

Prieš Šv. Joną merginos ištisą dieną pasninkauja – nieko nevalgo ir negeria. Kas pirmas paduos atsigerti, už to ir ištekės.

ŽOLELĖS

Visos gydomosios žolelės turėtų būti renkamos Joninių dieną arba jos išvakarėse. Tiktai tada jos turi didžiausią gydomąją galią.

KUPOLINIŲ PUOKŠČIŲ BURTAI

Išsibarstę po pievą kiekvienas pasisuka  veidu į šiaurės vakarus, žengia 9 žingsnius ir skina pirmą pasitaikiusią žolę. Taip pat eina į šiaurę, šiaurės rytus, rytus, pietryčius, pietus, pietvakarius ir vakarus. Paskutinį, devintąjį žolyną, vėl skina veidu į besileidžiančią saulę…

Taip atsiranda 9 laimės žolynų puokštė. Dabar belieka kur nors dairytis gyduolių arbatą verdančios žiniuonės. Jeigu tokios nesimato, pamėginkime pasiburti patys.

Žydintis dobilas merginos puokštėje reiškia patinkamą, puikų jaunikį. Tą patį – ramunė ar kita gražiažiedė gėlelė moterišku vardu – vaikinui. Atvirkščiai (dobilas – vaikinui, ramunė – merginai) liepia džiaugtis jaunystės dienomis, tačiau perspėja, jog didžiuoklis, įsimylėjęs save, gali likti vienas.

Smilga paprastai reiškia turtus, pinigus, gegutės ašarėlės – rūpesčius, vargus, dilgėlė – apsaugą nuo visokių priešų, šakotas ir lapuotas žolynas žada gausų ir linksmą draugų būrį, aplūžęs, pavytęs stiebas (ir tokį privalai imti, jeigu pakliuvo po ranka) – piršlybas su našliu arba našle, ilgas tiesus stiebas – ilgą ir teisingą gyvenimą, visaip išsirangęs, keistai išsišakojęs augalas – įvairias kliūtis, kurias turėsi įveikti, vijoklinė rožė perspėja, kad gali atsirasti netikrų draugų, norinčių pasinaudoti tavo gerumu. Neryški, smulkiažiedė gėlelė perspėja, kad būsi pagirtas už kuklumą. Balti žiedeliai – rami sąžinė, šviesios dienos, rausvi žiedeliai – neilės nuojauta, esi mylimas (-a) savo artimųjų ir draugų, raudoni žiedeliai – ateina (o gal jau atėjo?) tikroji meilė, mėlyni žiedeliai – ilgesys, svajonės, kurioms ne visada lemta išsipildyti, violetiniai žiedeliai – būsi išaukštintas (nes tai karalių ir kardinolų spalva), o geltoni žiedeliai – šiluma, palankumas, globa.

Kokteilis PAPARČIO ŽIEDAS (1 asmeniui)

200 ml raudonųjų greipfrutų sulčių,

20 ml grietinėlės,

20 g vyšnių likerio “Žagarė”,

30 g degtinės,

Kapoto ledo.

Grietinėlę sumaišome su vyšnių likeriu ir išplakame. Į taurę įdedame ledo gabalėlių, supilame sultis ir degtinę. Uždedame plaktos grietinėlės. 

 

 

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: