Šv. Motiejus, Vieversio diena

vieversysPagal senolių papročius šią dieną švenčiama Vieversio diena. Vieversėlis – vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų. Parskridęs jis pradeda giedoti savo kuklią giesmelę: „Čybur vybur pavasaris, išleido tėvelis nelesinęs, su dyku gurkliu, su pliku pilvu“.

Vieversys laikomas pavasario pranašu. Senoliai manė, kad jei vieversėlis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta. Jei vieversėlis parskrenda vėliau nei vasario 24 d., pavasaris bus ankstyvas.

Vieversėlis vadinamas ir artojų draugu bei nuolatiniu palydovu.

Su šia diena susiję ir keletas prietarų. Iki šios dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Merginos buvo gėdijamos: „Skubėkit verpt, nespėsit – atlėks vieversys, susisuks iš vilnų sau lizdelį“.

Atėjus krikščionybei su šia švente sutapatinta Šv. Motiejaus diena. Rašoma, kad Šv. Motiejus buvo apaštalas, paskirtas į Judo Iskarijoto vietą. Į Dvylikos apaštalų misiją jis pašauktas įsitraukti gerokai vėliau, jau po Jėzaus nukryžiavimo. Rašoma, kad Šv. Motiejus krikštijo pagonis, gebėjo gydyti žmones. Įsiutę žmonės užmušę Šv. Motiejų dėl jo pamokslų.

Šv. MotiejusLietuvių liaudies kalendoriuje ši diena – pirmoji kalendorinė pavasario šventė, kai vieversys pranašauja pavasarį (žiemos pabaiga). Vasario 24-oji – kalendorinė priešprieša rugpjūčio 24-ajai – šventojo Baltramiejaus dienai, kuri sąlygiškai reiškia gandrų išskridimą ir vasaros pabaigą. Šią dieną nebuvo galima sijoti miltų (nes pasėlius užpulsiąs amaras), plaukų šukuoti (nes vištos iškapstys daržus), kad pasėlių paukščiai neiškapstytų. Tai diena, kai arimuose saulei giedantis vyturėlis pempę, gandrą ir teterviną žibuokliauti kviečia.

Seniau manyta, kad pirmąją savo giesmelę vieversys sugieda per Šv. Kazimierą – kovo 4-ąją. Lietuviai tikėjo, kad tądien išgirsta vieversio giesmė lemianti nederlingus metus.

Vieversio dienos liaudies pastebėjimai (prietarai)

Jei vieversys parskrenda po Šv. Motiejaus – greitai atšils.

Jei vieversys parskrenda prieš Šv. Motiejų – dar bus šalta.

Jei vieversys pirmą kartą pragys, sniegas tirps ir ateis pavasaris.

Jei vieversiui užgiedojus pašąla – bus šilta vasara.

Jei vieversys pasirodo per Kazimierines – rugiapjūtė prasidės per šv. Oną.

Jei vieversys sugrįžo – didelių šalčių jau nebus.

Jei vieversiui sugrįžus pašąla – bus šilta vasara.

Jei rudenį vieversiai neskuba išlėkti – bus vėlyva žiema.

Jeigu nori būti labai greitas, reikia vieversio dieną du kartus apibėgti aplink trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Štai tada ir būsi greitas kaip vieversys.

Reklama

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: