Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena

Lietuva2

1990 metų kovo 11 dieną Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Atstatymo aktą, kuriame rašoma, kad atstatomas 1940 metais svetimos jėgos panaikintas Lietuvos Valstybės suvereninių galių vykdymas ir Lietuva nuo šiol yra nepriklausoma valstybė. Akte remiamasi 1918 metais vasario 16 d. pasirašytu Lietuvos Nepriklausomybės aktu, kuris niekada nenustojo teisinės galios. Aktą pasirašė LR Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas Vytautas Landsbergis ir tarybos nariai.

Rusija nenorėjo pripažinti Lietuvos nepriklausomybės. 1991 m. sausio 8 d. TSRS gynybos ministras Dmitrijus Jazovas įsakė įvesti desantininkų padalinius į Baltijos šalis. Į Lietuvą pradėjo vykti divizijos daliniai iš Pskovo. Sausio 9 d. Michailas Gorbačiovas apkaltino Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą siekimu atkurti buržuazinę santvarką. Sausio 12 d. Vilniaus gatvėse pradėjo judėti šarvuočiai. Šios dienos naktį į sausio 13-ąją Vilniuje lietuviai stojo ginti kareivių ketinamo užgrobti spaudos pastato, televizijos bokšto, parlamento.

Rusija pripažino visišką Lietuvos nepriklausomybę, 1991 m. liepos 29 d. su Lietuva pasirašydama sutartį dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų.

***

1990 m. kovo 11 d. grąžintas teisėtas LIETUVOS RESPUBLIKOS pavadinimas, atkurtas ir patvirtintas herbas, vėliava.

Parlamentas priėmė Lietuvos valstybės tęstinumo juridinį aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo“. Lietuvių kalbai sugrąžintos valstybinės kalbos teisės. Vytautas Landsbergis išrinktas Aukščiausiosios Tarybos pirmininku. Atsistatydino senoji LSSR vyriausybė. Kazimierai Prunskienei buvo patikėtos ministrės pirmininkės pareigos.

Prasidėjo džiugus, bet kartu ir skausmingas Lietuvos valstybės kūrimo darbas, jame aštriau nei pirma pradėjo reikštis politinių interesų ir nuomonių skirtumai, ekonominiai sunkumai.

Bronius Makauskas, „Lietuvos istorija“

***

Kasmet, minėdami šią brangią dieną, ir tarsi ne iki galo tikėdami tuo, kas įvyko mūsų Tėvynėje, vis klausiame savęs: ar tikrai prisikėlėme? Ar tikrai pasikeitėme, kaip to reikalavo naujas gyvenimas?

Mūsų trispalvė primena ne tik saulę, žalias pievas ir už laisvę išlietą kraują; trys vėliavos spalvos kalba, kad nepriklausomybei pabudusiam žmogui reikia visiškos laisvės, tikros meilės ir teisingumo.

Dėkodami Dievui už sugrąžintą Nepriklausomybę, ryžkimės jo padedami kurti tokią Lietuvą, kurioje gerai jaustųsi kiekvienas doras lietuvis.

Pagal arkivyskupą S. Tamkevičių

***

Tikėjimas lengvai veda į fanatizmą. Todėl už visas religijas buvo pralieta tiek kraujo.

E. M. Remarkas

Dar žiūrėkite:

Lietuvos diena (vasario 16-oji)

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: