Juozapinės ir Pempės šventė

Juozapinės

Šv. JuozapasJuozapas (I a.) – visuotinės Bažnyčios globėjas, Mergelės Marijos sužadėtinis, kilęs iš karališkos Dovydo giminės. Evangelistai nieko nesako apie Juozapo amžių, jo kilmę, tik pabrėžia Marijos mergystę. Angelo sapne įspėtas, paėmė Mariją į savo namus. Imperatoriui Augustui įsakius surašyti gyventojus, Juozapas su Marija turėjo vykti į savo gimtinę Betliejų. Ten gimė Jėzus. Erodo persekiojimas privertė Juozapą su šeima bėgti į Egiptą. Iš ten grįžo į Nazaretą ir gyveno iki mirties.

Juozapas minimas dar ir gegužės 1-ąją kaip amatininkas: per šią darbo žmonių šventę krikščionys darbininkai šlovina jį kaip pavyzdį ir globėją. Šv. Juozapas garbinamas visame pasaulyje. Atėjus krikščionybei, su šia švente sutapatinamos šv. Juozapo varduvės.

Pempės šventė

Pempės šventėSakoma, kovo 19-ąją, per Juozapines, parskrenda pempės. Tai gilių tradicijų pavasario šventė. Apie pempę sukurta ne viena lietuvių liaudies daina. Pempė – atbundančios gamtos, atšilimo pranašas. Mūsų senoliai tą dieną spėdavo, kokie metai jų laukia: jeigu tądien oras geras, metai bus palankūs karvėms ir jaučiams. Nors ir Gavėnia, bet jau per Šv. Juozapą buvo leidžiama juoktis ir tuoktis (Juozapas buvo Marijos sužadėtinis), tik negalima kelti vestuvių.

Sniegas jau būna paprastai taip pritirpęs, kad iš įmintos pėdos gali ir jautis atsigerti. Tą dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, purenti žemę. Kai kur šią dieną jau būdavo sėjamos vasarinės gėlės.

Parlėkusi pempė visus sveikina „Gyvi! Gyvi!“. Ji parlekia vasario-kovo, o išskrenda birželio-rugpjūčio mėnesiais.

Duobutę lizdui daro patinėlis, besisukiodamas krūtine, o patelė užbaigia darbą nesudėtingu lizdu. Pempių kiaušiniai lizde visuomet guli smaigaliu į viršų, todėl, jiems atsidūrus kitokioje padėtyje, pempė supranta, kad juos kas nors lietė.

Pempės vieningos ir karingos: varnas ar linges, susiruošusias lesti jų kiaušinius, puola visu būriu. Dažnai joms vagišes pavyksta nubaidyti.

Pempės skraido ir naktį. Kai lekia virš galvos, galima girdėti kiekvieną jų sparnų mostą. Naktimis pempės renka sliekus, vabzdžius.

Liaudies prietarai

* Nuo šios dienos moterys pradeda darželiuose sėti gėles, daržoves daigams.

* Jei pempės žemai skraido, bus lietaus.

* Jei pempė laksto klykdama apie namus, tie namai sudegs arba juose kas nors mirs.

* Jei pempės kiaušinį atneša į namus, tie namai sudegs.

* Jei Pempės dieną giedra, bus pieningi metai.

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: