Pasaulinė žemės diena. Pavasario lygiadienis

 

Žemės diena

Lygiadienis, pavasario pradžia, – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Mat astronominė pavasario pradžia truputį kinta – būna kovo 20 arba 21 dieną. Žemė savo kasmetėje kelionėje apie Saulę šiuo metu pasiekia pavasario tam tikrą orbitos tašką, astronomų lentelėse žymėtą Avino žvaigždyno ragais. Tada ir minima Pasaulinė Žemės diena.

Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnell kreipėsi į lietuvių tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20-21 d., minėti kaip Pasaulinę žemės dieną.

Atsiliepdamas į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkuriamasis Seimas (tuometė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba) 1992 m. oficialiai įteisino Žemės dieną ir Lietuvoje.

Pavasario lygiadienis – tai saulėgrįžos šventė. Nuo šios šventės diena vis ilgėja, o naktis trumpėja.

Anksčiau su lygiadieniu sutapdavo Velykos – jos nebuvo kilnojamos. Kilnojimo taisyklę, kad Velykos nesutaptų su žydų Velykomis, sugalvojo Bažnyčia. Anksčiau Velykos būdavo tikroji lygiadienio šventė. Tai įrodo mūsų paprotys, kad Velykų rytą reikia maudytis iš Rytų atitekančiame upelyje. Tik paskui Velykų datą imta kilnoti.

***

Paprasčiausias saulės laikrodis yra stulpas: reikia matuoti jo šešėlį. Stebėdami šį stulpą pavasarį, galite pamatyti, kad ilgėja dienos. Šviesai įveikus tamsą, atgimsta augmenija, prasideda naujas gyvybės ratas.

***

Senolių išmintis

Kovo 20-ąją minime pavasario lygiadienį ir Žemės dieną. Nuo šiandien diena pastebimai ilgės, kol sustos keletą dienų prieš Rasos šventę. Senovės lietuviai tikėjo, kad lygiadienio rytą išsimaudžius upėje, tekančioje iš Rytų, būsi sveikas ir tyras, todėl būtent tos dienos rytą eidavo maudytis į upę.

Senoliai lygiadienio dieną aruoduose ranka pažarstydavę grūdus – tikėję, kad juos reikia pažadinti.

Lygiadienio datą lydi dvi paukščių šventės: 19-a diena – Pempės, 25-a – Gandro. Sakoma, kad šie paukščiai grįžta tomis dienomis. Anot senolių, gandras ant nugaros ir kielę parneša.

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: