Gedulo ir vilties diena

Vieną lemtingą dieną žmonės suprato, kad plunksna daug galingesnė už grindinio akmenį ir gali žeisti taip pat, kaip plytgalis. Tada jie puolė ieškoti žurnalisto. Jį suradę išmokė ir pavertė savo darbščiu bei gerai apmokamu tarnu. Dabar belieka tik apgailestauti, kad taip atsitiko.

(O. Vaildas)

Gedulo-ir-vilties-dienaBirželio 14-oji Lietuvoje minima kaip Gedulo ir vilties diena.

1941 metų birželio 14 d. 3 val. ryto Sovietų Sąjungos represinės struktūros pradėjo organizuotus masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į atokias šiaurines Sovietų Sąjungos teritorijas.

„Lietuvos Gyventojų Genocido“ pirmojo tomo duomenimis, birželio 14-18 d. bendras išvežtų iš Lietuvos žmonių skaičius siekė iki 18 500. Didžioji dalis – 14 595 žmonių, daugiausia moterys, vaikai ir vyresnio amžiaus vyrai buvo išvežti į tremtį – Altajaus ir Krasnojarsko kraštus, tuo tarpu likę 2 957 vyrai, trėmimo metu buvo atskirti nuo šeimų ir išvežti į GULAG pataisos darbų lagerius. Daugelis kelionės tikslo taip ir nepasiekė – žuvo nuo bado ir šalčio.

Pagrindinis pirmojo Lietuvos gyventojų trėmimo tikslas buvo akivaizdus: pašalinti iš Lietuvos gyventojų sluoksnį, turintį aktyvią tautinę savimonę, tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavusį nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrimo bei įtvirtinimo darbuose. Buvo siekiama sunaikinti ištisas šeimas, tuo būdu naikinant ir jų sukauptą patirtį, visuomeninę bei kultūrinę įtaką. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, tačiau labiausiai nukentėjo inteligentija (tarp visų aukų buvo beveik 1,2 tūkst. mokytojų ir 79 kunigai).

Dauguma lageriuose ir kalėjimuose įkalintų lietuvių buvo tardomi formaliai, jiems nebuvo pritaikytas joks sovietinio Baudžiamojo kodekso straipsnis. Tik 1941-1942 m. žiemą, kai kaliniai buvo apkaltinti pagal RSFSR BK 58 str. skirsnius ir už akių nuteisti 5-25 metams laisvės atėmimo, kai kuriems paskirta aukščiausia bausmė – sušaudymas.

Daugiau čia

Reklama

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: