Lietuvių kalbos pamokėlės išeivijos vaikams

 

kristijonas-donelaitis-rasyba

Informacija atnaujinta (2017-02-03). Nuotolinio mokymo programa kasdieniam bendravimui. Siekiant, kad mokytis lietuvių kalbos būtų patrauklu, įdomu ir efektyvu, 2015 metais Europos Sąjungos fondų lėšomis sukurta nuotolinio e. mokymosi paslauga, kurią sudaro dvi nuotolinio mokymo programos ir du edukaciniai internetiniai žaidimai. Tiek pradedantieji, tiek jau pramokę lietuvių kalbos čia ras tai, ko reikia, kad kasdienis bendravimas taptų lengvesnis: autentiškus tekstus ir vaizdo medžiagą, žodynus, gramatikos žinių, kalbėjimo, kalbos vartojimo įgūdžiams gerinti skirtus žaismingus pratimus.

Besimokantis pagal šią programą galės naudotis visais kompiuterinio kalbos mokymosi būdo pranašumais. Tai įvairialypė medžiagos pateikimo terpė, garso, teksto ir vaizdo dermė, galimybė pačiam modeliuoti mokomąją medžiagą bei jos įvairovė ir gausa – kiekvienos pamokos pagrindą sudaro autentiškas, iš televizijos laidos parinktas videosiužetas (vaizdo įrašas ir garsas) bei transkribuotas tekstas. 

Naujas žaidimas „Kristijonas Donelaitis. Rašyba“ (rasite ČIA) skirtas pasikartoti rašybos taisykles, keliaus per metų laikus ir patirs įvairių nuotykių drauge su Mažojoje Lietuvoje gyvenusiu ir kūrusiu poetu Kristijonu Donelaičiu, o keliaudami įtvirtins lietuvių kalbos rašybos įgūdžius. Norintys pasimokyti papildomai, čia pat ras ir glaustai bei aiškiai surašytas pagrindines rašybos taisykles. O pasirinkusieji žaidimą „Barbora Radvilaitė. Kalbos turtai“, kuris skirtas išmokti įvairių lietuviškų žodžių ir posakių, atsidurs XVI a. vidurio Vilniuje ir įsitrauks į galėjusią kadaise nutikti intriguojančią istoriją. Žaisdami jie mokysis įvairių lietuviškų žodžių ir posakių, papildys sinonimų, frazeologijos, vaizdingų posakių atsargas, sužinos įvairių įdomių dalykų apie senovinius lietuvių kalbos žodžius.

Abu žaidimai yra nemokami ir laisvai prieinami internetu – reikia tik užsiregistruoti svetainėje Mokymai.lki.lt arba per Elektroninius valdžios vartus. Svetainės lankytojai, kurie norės išsaugoti savo rezultatus ar atsispausdinti pasiekimų diplomą su savo vardu, šioje edukacinėje sistemoje turi susikurti vartotojo paskyrą ir prisijungti prieš pradėdami žaisti. Žaidimus galima išbandyti ir nesusikūrus paskyros – naudojantis svečio teisėmis, tačiau šiuo atveju nebus galimybės išsaugoti savo rezultatus.

Dar žiūrėkite:

Vieša šių išteklių prieiga visuomenei „Lietuvių kalbos informacinių išteklių sistema (LKIIS). Į šią sistemą integruota „Istorinių vietovardžių duomenų bazė“, „Tarmių archyvo įrašų duomenų bazė“, „Lietuvos vietovardžių geoinformacinė duomenų bazė“ ir kiti kalbos ištekliai, taip pat e. mokymai ir dar dvi elektroninės paslaugos – e. žodynai bei e. kartotekos, kurias galima pasiekti per Elektroninius valdžios vartus

LaiškaiGavome pluoštą laiškų iš užjūryje gyvenančių lietuvių, kurie teiraujasi, kur internete galima rasti lietuviškų mokomųjų programėlių išeivijos vaikams. Štai vienas iš laiškų:

Mūsų vaikai labai gerai kalba lietuviškai. Man iškilo klausimų, kaip pradėti 6 m. vaiką, gerai kalbantį  lietuviškai,  rimtai  mokinti lietuvių kalba skaityti ir rašyti (gramatika) namuose pačiai (ne tik pradėti, bet ir toliau mokinti namie lietuvių kalbos, panašiai kaip lietuviškoj mokykloj). Internete yra didelis pasirinkimas lietuvių kalbos gramatikos  naujų vadovėlių, bet norėtųsi profesionalaus patarimo, kurie geresni, ar jų visų reikia. Gal yra viena knyga su lietuvių kalbos gramatikos taisyklėmis? Aš pati mokyklą baigiau beveik prieš 20 metų, tai naujos mokymo sistemos nežinau. Gal yra koks tinklapis su testais ar diktantais, užduotimis? (kalba netaisyta)

Lina, JAV

Gavome pono Vytauto programėlės telefonui nuorodą vaikučiams GUDRUTIS FREE arba SMARTFELLA FREE tiek anglų, tiek lietuvių kalba. Veikia su Android operacine sistema, nemokama versija, pilna žaidimėlių – galvosūkių vaikams. Taip rašo ponas Vytautas ir siūlo išeivijos tėvelių vaikams. Ačiū, ponui Vytautui. (papildyta 2014-12-17). Nuorodą patikrinome, ji puikiai veikia ČIA

Pagrindinis prašymas – noras, kad tėvelių atžalos gerai mokėtų gimtąją lietuvių kalbą. Tenkindami tokį prašymą peržiūrėjome daugelį nemokamų interneto puslapių ir sudarėme puikų mokymosi programų katalogą, kurį siūlome išeivijos lietuviams, t. y. jų vaikams tinkamiausias lietuviškas interneto nuorodas:

Biblioteka

http://www.applequest.org/IT-darbeliai/maziesiems.htm – abėcėlė (.ppt formatas), skaičiai, spalvos, garnys (iliustruota dainelė), du gaideliai (iliustruota dainelė)

http://www.mokyklele.net/index.php/zaidimai/gaidelis – mokosi pažinti raides ir dėlioti pagal jas žodžius

Mokykite lietuvių kalbos mokymosi žaidimais (spalvos, vaisiai, mėnesiai, daržovės), lietuviškomis frazėmis (anglų ir lietuvių). Lai vaikas pagal ištartus žodžius randa tinkamus paveikslėlius:

http://www.surfacelanguages.com/language/Lithuanian

http://zaidimai.mama.lt/ – laisvalaikiui

http://www.vaikam.eu – lavinamieji filmukai, darbeliai, žaidimai vaikams

http://maziejisnekoriai.blogspot.com/ – kaip tarti garsus.

www.pradinukai.lt – testai, garsų tarimas, taisyklės, priemonės, siuntiniai, kryžiažodžiai ir kt. (Žr. dešinėje pusėje „Mokyklai“):

http://pradinukai.lt/testai-lietuviu/index.php – pateikiamos daiktavardžio, būdvardžio ir veiksmažodžio taisyklės, elektroniniai testai. Garsų tarimas.

http://www.pradinukai.lt/kartuves-pakaruoklis/ – elektroninis žodžių žaidimas (lengva ir sunku)

http://pradinukai.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=24 – anglų-lietuvių mokymasis, o tarimas: http://pradinukai.lt/eng/

www.lopsiniuradijas.lt – mėgstamiausios vaikų dainelės (.mp3). Lai išmoksta dainelių

http://www.policija.lt/lt/animacija – Kaip saugiai pereiti gatvę: animacija vaikams su garsu (8 filmukai)

http://karalaitte.mylivepage.com/file/2495_Broli%C5%B3_Grim%C5%B3_pasakos_vaikams_2006m._%C4%AFgarsintos_Ingos_Valinskien%C4%97s – Brolių Grimų pasakos vaikams, įgarsintos Ingos Valinskienės

http://www.ciauskutis.lt/zaiskime-namuose – raidžių kirpiniai žaidžiant su mama ir tėčiu

http://www.pasakos.lt/ – animaciniai filmukai lietuviškai

http://www.pasakorius.lt/ – pasakos vaikams. Filmas-animacija „Dvylika mėnesių“ lietuviškai

http://www.eureta.eu/pasakos/ – labai geri garso pasakaičių įrašai lietuviškai bei mokytis anglų kalbos su paveiksliukais ir garsais

http://www.zvaigzdele.lt/index.php?id=6,0,0,1,0,0 – puikios garso pasakaitės, giesmelės, dainelės, žaidimai, vaikų pasisakymai apie gyvenimą, šeimą, tėvelius. Tinka vaikų mąstymui ugdyti. Mokomosios TV ir radijo laidelės. Nuspalvink ir animuok. Šok ir dainuok

http://pazintys.draugas.lt/pasakos.cfm – garso įrašai (62 pasakos)

http://www.kalbosnamai.lt/gyvunu_spalvos/ – pažintinis žaidimas. Užduotis – pagal nuotraukas parinkti iš sąrašo žodžius, tinkamus gyvūnų kailio ar plunksnų spalvai apibūdinti

http://www.ziburelis.lt/index.php?p=nemokamai – mokomosios priemonės (žaidimai) vaikams lietuviškai (ne tik lietuvių, bet ir matematikos ir t.t.)

http://www.lrt.lt/mediateka/laidos/G/1422/gustavo_enciklopedija – animacija ir patarimai vaikams

http://sesioszasys.blogspot.com/2010/07/puikios-pamokeles-teveliams.html – dėlionės ir vaikams

http://mokytojameilutebaskiene.jimdo.com/lietuvi%C5%B3-kalba-1-2-klas%C4%97/ – testai

http://www.frepy.eu/part_lt.html – žaismingos kalbos terapijos priemonės

http://eilerastukaivaikams.blogspot.com/ – eilėraštukai, mįslės, skaičiuotės, pasakėlės, senoji animacija, dainelės, melodijos, žaidimai, žaidinimai

http://www.pasakukampelis.eu/lt/ – įgarsintos pasakos, užduotys, enciklopedija

http://europa.eu/kids-corner/index_lt.htm – ES žaidimai ir viktorinos

 

Reklama

,

  1. #1 by Arturas Kareckas on 2016/08/13 - 08:54

    http://androidvaikams.weebly.com/ Čia patalpintos visos lietuviškos android,ios programėlių nuorodos 🙂

  2. #2 by vytautas on 2014/12/17 - 17:03

    labai gera programele vaikuciams GUDRUTIS FREE arba SMARTFELLA FREE tiek anglu tiek lietuviu kalba . Veikia su Android operacine sistema, nemokama versija pilna zaidimeliu – galvosukiu vaikams.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=air.Smartfella.Free&hl=lt

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: