Švietimo atgarsiai

Svietimo atgarsiai

***

Konferencijoje „Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimų ir brandos egzaminų sistemos tobulinimas“ (2013 m. spalio 24-25 d.) kalbėta apie brandos egzaminų ir Brandos darbo diegimo ugdymo procese – rezultatus ir numatomus pokyčius, organizuojant pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimus ir brandos egzaminus 2014–2016 metais. Konferencijos skaidres galite parsisiųsti: Brandos darbo diegimas, Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas. Daugiau informacijos apie kitus egzaminus rasite čia

***

Devintą kartą startuoja „Metų knygos rinkimai“, kurio metu skaitytojai kviečiami išrinkti Metų knygas. Apie tai plačiau skaitykite čia

***

2014 metais tautinių mažumų ir lietuviškų mokyklų abiturientai laikys vienodą valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą. Įsakymą dėl lietuvių kalbos ir literatūros egzamino ministras D. Pavalkis turi pasirašyti iki 2013 m. lapkričio 15 d. Taigi per egzaminų vertinimo kriterijus bus koreguojamas neatitikimas tarp lietuviškų ir nelietuviškų mokyklų lietuvių kalbos egzamino. Liks vienintelis palengvinimas tautinių mažumų mokyklų abiturientams – įvelti daugiau klaidų nei lietuviškų mokyklų dvyliktokai. Toks palengvinimas galios iki 2019 metų, kol programos ir valandų skaičius susilygins.

Švietimo ir mokslo ministro D. Pavalkio teigimu, 2013/2014 m.m. brandos sesijoje rašant rašinį bus leidžiama rinktis iš trijų ar keturių autorių. Tačiau Lietuvos lenkų rinkimų frakcija teigia, jog ministras sprendimo pakeisti negali, nes Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas aiškiai pasakė, kad abiturientams turi būti sudarytos tik vienodos sąlygos mokytis valstybinės kalbos.

 ***

Nuo 2015 metų rudens planuojama įvesti visuotinį fiksuotą mokestį už studijas, priklausys nuo valstybės finansinių galimybių, reformos vykdymo. Diskutuojama apie studijų finansavimo modelį. Švietimo strategijoje numatyta rasti balansą tarp universitetų, kolegijų ir profesinių mokyklų, taip pat mažinti studijų mokestį. Tačiau aukštosioms mokykloms kyla finansavimo papildomų lėšų poreikio pavojus.

***

Švietimo ir mokslo ministerija, skatindama užsieniečius domėtis lietuvių kalba ir lituanistikos studijomis, paskyrė Kazimiero Būgos stipendijas (Vyriausybės įsteigta 2007 metais) užsienyje veikiančių lituanistikos centrų studentams. 2013-2014 mokslo metais Lietuvos valstybinėmis stipendijomis apdovanojami šeši studentai, studijuojantys lietuvių kalbą ir kultūrą Čekijos (Prahos Karolio, Brno Masaryko), Italijos (Pizos), Lenkijos (Krokuvos Jogailos), Latvijos (Liepojos) universitetuose. Pasaulyje (daugiausia Europoje) iš viso esama apie 40 užsienyje veikiančių lituanistikos centrų, kuriuose dėsto per 100 humanitarų.

 ***

Nuo 2016 metų būsimiesiems studentams bus pasiūlyta 40 bendrų Lietuvos ir užsienio universitetų studijų programų. Jungtinių programų didinimas numatytas Aukštojo mokslo tarptautiškumo skatinimo veiksmų plane, kurį patvirtino švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. Tuo skatinama pritraukti kuo daugiau studentų iš Europos Sąjungos, Azijos šalių.

***

Kuriant bendrą Europos mokslinių tyrimų erdvę ir mažinant skirtumus tarp atskirų šalių narių, anot švietimo ir mokslo ministro, mokslą ir inovacijas būtina sieti su ekonomika, norint užtikrinti saugią Europos ekonominę ateitį. Kokybiškas mokslas yra vienas iš pagrindinių ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programos “Horizontas 2020“ prioritetų.

***

Iš Švietimo įstatymo išbraukta nuostata, kad priešmokyklinio ugdymo ir 1-8 klasių mokiniai vežami į artimiausią ugdymo programą vykdančią mokyklą. Dabar įstatymas numato, kad mokiniai į atitinkamą ugdymo programą vykdančią mokyklą vadovaujantis Transporto lengvatų įstatymu vežami visuomeniniu transportu mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu, mokykliniu autobusu arba kitu transportu. Įstatymas įpareigoja, kad į mokyklą ir atgal privalo būti vežami kaimuose, miesteliuose toliau kaip 3 kilometrai nuo mokyklos gyvenantys mokiniai, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas.

 ***

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: