Filmas. Naktibalda

Arūnas Žebriūnas

Filmas. Naktibalda

Žanras. Lyrinė apysaka

Režisierius statytojas – Arūnas Žebriūnas

Scenarijaus autorius – Jurijus Jakovlevas

Antrasis režisierius – Gytis Lukšas

Kompozitorius – Viačeslavas Ganelinas

Dirigentas – Aloyzas Končius

Operatorius statytojas – Algimantas Mockus

Montažo režisierė – Vanda Survilienė

Dailininkė – Juzefa Čeičytė

Kostiumų dailininkė – Viktorija Bimbaitė

Vaidina: Darius Bratkauskas – Domas, Gediminas Girdvainis – jo tėvas Julius, Doloresa Kazragytė – Domo mama, Daiva Daujotytė – Zita, Artūras Vegys – Petras, Zigmas Vyšniauskas – Trenkus, Artūras Pravilonis – Šiša, Eglė Gabrėnaitė – klasės auklėtoja, Vytautas Paukštė – piešimo mokytojas, Kazys Tumkevičius – generolas, Irina Murzajeva – senutė, taip pat Bronė Braškytė, Alfonsas Dobkevičius, Vladas Jurkūnas, Irena Leonavičiūtė, Jonas Pakulis.

Trukmė – 01:03:17

Metai. 1973 m.

Aprašymas. Režisieriaus Arūno Žebriūno filmas suaugusiesiems apie vaikus. Mažas nedrąsus berniukas svajonėse ir sapnuose mato save – didvyrį – atliekantį įvairius žygdarbius. Režisierius šiame tragikomiškame pasakojime stengiasi atskleisti vaiko individualybės ir jo fantazijų paslaptį. Sodrios lapijos, miesto statinių fone skrenda mažytis raudonas planeriukas. O jo savininkas berniukas Domas mokykloje per pamokas nuolat miega. Maža to, jis ne tik nesijaučia kažkuo kaltas esąs; jis netgi deda sau po galva vadinamąją „Spartako žolelę“, neva padėsiančią realizuoti jo sapnų išsipildymus. Gali nelauktai užsnūsti, ir galvą ant mokyklinio suolo padėjęs, ir kur nors ant skvero suolelio, net pusrūsyje ant sukrautų čiužinių krūvos. Ir tai visai nereiškia, kad naktimis Domas neišsimiega. Klasės vadovė panikoje jau ir tėvus aiškintis kvietė, nors nieko esminio nei iš svajotojo tėvo, nei iš dalykiškos motinos taip ir nesužinojo. Gydytojui psichiatrui, pamišusiam dėl naujų jogos principų, Domas irgi pasirodė sveikas. 

Bet, tiesą pasakius, sapnas – tai sąmoningas Domo pasirinkimas. Ilgėdamasis kasdienybėje nepasitaikančių situacijų, įgalinančių jį pabūti kone herojumi, kuklus, santūrus berniukas būtent margaspalvių sapnų pasaulyje randa psichologinę kompensaciją. Ten jis — narsus, nesibijantis padaužos Trenkaus, galintis kautis senovinėje dvikovoje arba šiuolaikine granata sunaikinti visą neaiškių priešų būrį. „Naktibalda“ ir rutuliojasi tarp realybės, vaikiškų žaidimų bei sapnų. Galiausiai realybė vis dėlto nugali, Domas iš tiesų duoda atkirtį Trenkui, jis netgi išgelbsti vos po sunkvežimio ratais nepalindusį mažylį, ir jį, patenkindamas Domo slapčiausias ambicijas, tikrai pasveikina mokykloje ta proga apsilankęs pats tikriausias generolas.

Kiti filmai

Kategorijos

Kiti šaltiniai

Garso įrašai

E-knygos

Reklama

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: