Naujausias mp3 rinkinys debesies saugykloje

Mediateka

Atminties talpykloje kategorijoje „Mediateka“ (audioteka) rasite naujausius 47 garso įrašus (.mp3), kuriuos nemokamai galima panaudoti kaip medžiagą pamokose, taip pat organizuojant skaitovų konkursus, vakarones ar laisvalaikiu klausant kūrinius. Tai įgarsinti rašytojų balsai apie save ir kūrybą, radijo pokalbiai, įgarsinti vaidinimai pagal rašytojų kūrybą.

Nemėgstate skaityti knygų, klausykite garso įrašų! Kur bebūtumėte, bet kada nuorodas rasite interneto saugykloje („debesų kompiuterijoje“).

Kitą medžiagą (tekstus, filmus, garso įrašus ir kt.) rasite: čiačia ir čia

——————————————————————————-

1863 m. sukilimas.mp3 – 00:50:07   68.8 MB

Žurnalistės Reginos Germanavičiūtės laidos „Atodangos”: „1863 metų sukilimas ir istoriko Teodoro Narbuto šeima” bei „1863 metų sukilimas ir Paberžė”. Laidos įrašytos 2003 m.

1863 m. sukilimas.mp3

Apučio kūryba.mp3 – 00:49:37          68.2 MB

Juozo Apučio kūryba kelia didelius klausimus, į kuriuos maži atsakymai tiesiog neegzistuoja, ir į tuos klausimus žmogus turi atsakyti savo gyvenimu. Apie vaikystę, ten glūdinčias kūrybos versmes, „romantiškai sakralų lietuvišką kaimą“, tarmes, apie „užkrėstą bacilom“ žmogų, gyvenimą literatūroje ir sovietinėje tikrovėje, nelengvą kelią iš buities į būtį – apie visa tai kalba rašytojas Juozas Aputis ir žurnalistas Liudvikas Gadeikis laidoje „Literatūros akiračiai“. Pokalbis įrašytas „Metų“ žurnalo redakcijoje rašytojo Juozo Apučio šešiasdešimtmečio proga 1996-aisiais.

Apučio kūryba.mp3

Baranauskas. Anykščių šilelis.mp3 – 00:48:47     67.0 MB

„Literatūros akiračiai”, įrašyta 2004 metais, pasakos apie Antano Baranausko giesmę „Nu, Lietuva, nu, Dauguva” iš poemos „Kelionė Petaburgan”. Kalbės muzikologas Vytautas Landsbergis, literatūros istorikė Brigita Speičytė ir folkloristė Aušra Žičkienė, girdėsime net tris šios giesmės variantus. Poemos „Anykščių šilelis” ištraukas, įrašytas 1985 metais, skaitys aktorius Algimantas Masiulis.

Baranauskas. Anykščių šilelis.mp3

Binkio kūryba.mp3 – 00:49:09                 67.5 MB

„Aš mėgstu savo iškilią krūtinę puošti gintarais, o savo šviesią galvą lietuvių literatūros šedevrais,“ – taip juokaudavo žodžio kišenėje neieškanti Kazimiera Kymantaitė. Garsi mūsų aktorė, režisierė, skaitovė, lietuvių klasikos inscenizuotoja ir statytoja buvo kupina optimizmo, paradoksalių minčių ir netikėčiausių kūrybinių sumanymų bei poelgių. Ji buvo tikrų tikriausias mūsų teatro grynuolis, kūrusi savo teatrą teatre. Laidoje skambės autentiški įrašai iš radijo laidų „Nepamirštami vardai. K.Binkis“, „Anapus rampos“, „Kviečia teatras“ ir ištraukos radijo spektaklio Žemaitės „Marti“ ir Romualdo Granausko apsakymo „Duonos valgytojai“.

Binkio kūryba.mp3

Bradūnas. Duona, žemė ir vanduo.mp3 – 00:48:34             66.7 MB

Duona, Žemė ir Vanduo… Visa tai nepakartojama, amžina ir sakralu. Čia glūdi poeto Kazio Bradūno gyvenimo prasmė, pašaukimas ir kūrybos ištakos. Poezija – tai Duona, kuria gyvas žmogus ir visa tauta. Poezija – tai ir Žemė, kurioje įsišaknijusi mūsų gimtoji kalba, mūsų praeitis… Pagaliau poezija – Vanduo, teikiantis gyvybę, malšinantis mūsų troškulį ir nuplaunantis žaizdas… Apie paguodžiančios, viltingos poezijos kūrėją Kazį Bradūną kalba etnologė Angelė Vyšniauskaitė, literatūrologai Vanda Zaborskaitė ir Vytautas Kubilius, savo eiles skaito pats poetas, laidoje taip pat dalyvauja aktorius Sigitas Račkys. Įrašyta 1997 m.

Bradūnas. Duona, žemė ir vanduo.mp3         

Brazdžionio kūryba.mp3 – 00:48:01                       65.9 MB

Brazdžionio kūryba.mp3

Cocteau. Žmogaus balsas.mp3 – 00:49:28                  68 MB

1973 m. Monikos Mironaitės suvaidinta monodrama „Žmogaus balsas“ – vienas geriausių aktorės įrašų LRT RADIJUJE. Laidoje girdėsime restauruotą, kiek sutrumpintą šio spektaklio įrašą. Turtingame prancūzų rašytojo Jean Cocteau literatūriniame palikime pjesės vienam balsui užima ypatingą vietą. Jas dramaturgas specialiai kūrė talentingiems savo meto aktoriams – Edith Piaf, Berthe Bouvier, Jean Marais ir kitiems. Kiekviena Jean Cocteau monodrama padeda atsiskleisti aktoriaus talentui, nes tai yra rimta žmogaus sielos analizė, nedidelė gyvenimo atkarpa, parodyta dramatiškų konfliktų metu. Monodramą „Žmogaus balsas“ pirmą kartą suvaidino prancūzų aktorė Berthe Bouvier „Comédie-Française “ teatro scenoje 1930-aisiais. Nuo to laiko ši pjesė išlieka žymiausių aktorių repertuare, ne kartą įrašyta į plokšteles, statoma kine.

Cocteau. Žmogaus balsas.mp3

Cvetajeva. Florentietiškos naktys. I dalis.mp3 – 00:45:53    63 MB

Girdėsime radijo vaidinimą apie garsiąją tragiško likimo rusų poetę Mariną Cvetajevą „Florentietiškos naktys“. Radiofonizacijos autorius ir režisierius Pranas Morkus. Garso režisierė Indrė Stakvilė. Vaidina aktorė Nijolė Gelžinytė. Pirmoji dalis. Įžanginį žodį skaito Mindaugas Rastenis. Spektaklis įrašytas 2001 m. I dalis.

Cvetajeva. Florentietiškos naktys. I dalis.mp3

Cvetajeva. Florentietiškos naktys. II dalis.mp3 – 00:46:01       63.2 MB

Girdėsime radijo vaidinimą apie tragiško likimo rusų poetę Mariną Cvetajevą „Florentietiškos naktys“. II dalis. Vertė Sigitas Parulskis. Radiofonizacijos autorius ir režisierius Pranas Morkus. Garso režisierė Indrė Stakvilė. Vaidina aktorė Nijolė Gelžinytė. Įžanginį žodį skaito Mindaugas Rastenis. Spektaklis įrašytas 2001 m. II dalis.

Cvetajeva. Florentietiškos naktys. II dalis.mp3

Cvirka. Trys Nykos valsčiaus istorijos.mp3 – 00:49:26                         67.9 MB

Petro Cvirkos „Trys Nykos valsčiaus istorijos” – tai viena labiausiai klausytojų pamėgtų lietuvių literatūros klasikos radijofonizacijų Lietuvos radijo teatre. Vaidinimą režisavo Elena Baltrukonytė 1979 m.

Cvirka. Trys Nykos valsčiaus istorijos.mp3

Čechovas. Šampanas. Sužadėtinė.mp3 – 00:47:52                          65.7 MB

Girdėsime radiofonizuotus Antono Čechovo apsakymus „Šampanas“ ir „Sužadėtinė“. Radiofonizacijų autorius ir režisierius Vytautas Grakauskas. Spektaklyje „Šampanas“ vaidina aktoriai Gražina Jakavičiūtė, Jonas Kavaliauskas ir Marija Rasteikaitė. Garso režisierius Jonas Mockevičius. Įrašyta 1964 metais. Spektaklyje „Sužadėtinė“ vaidina aktoriai Nijolė Strazdūnaitė, Eduardas Kunavičius, Audris Chadaravičius ir Gražina Jakavičiūtė. Garso režisierius Regimantas Kudirka. Įrašyta 1980 metais.

Čechovas. Šampanas. Sužadėtinė.mp3

Čiurlionis.mp3 – 00:46:38                          64.1 MB

„Didžiulių pušų pavėsy…” Taip pavadinta 1976 metais įrašyta literatūrinė –muzikinė kompozicija apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį. Scenarijaus autorė ir režisierė Stefa Nosevičiūtė tuomet pirmą kartą panaudojo tiek daug autentiškos, dokumentinės medžiagos: skambėjo laiškų Sofijai, muzikos kūrinių, įvairių straipsnių bei atsiminimų ištraukos. Šis spektaklis ypatingas dar ir tuo, kad tai yra vienintelis puikių aktorių – Laimono Noreikos ir Monikos Mironaitės – dueto įrašas Lietuvos radijuje. Oną Preilytę-Puidienę vaidino aktorė Kazimiera Kymantaitė.

Čiurlionis.mp3

Degutytės kūryba.mp3 – 00:49:07                                  67.5 MB

Girdėsime Janinos Degutytės mintis apie du pasaulius: kasdieną ir poeziją. Iš laidos „Drąsiai. Pilietiškai. Meniškai“, įrašytos 1968-aisiais. „Tas vienintelis eilėraštis – dar neparašytas. Tik artėjama prie jo. Tik žvilgsniu paliečiami kontūrai. Jo dvasia. Bus didelė paguoda, jei skaitytojas supras, pajus, koks turėtų būti tas vienintelis. Neparašytas. Ir savo širdyje jį parašys. Už mane“. Su poete Janina Degutyte kalba literatūrologas Ričardas Pakalniškis. Eiles skaito aktorė Gentvilė Vaisietaitė. Skambės ištraukos iš laidos „Apie laiką ir save“, įrašytos 1986- aisiais.

Degutytės kūryba.mp3

Folkneris. Staigus posūkis.mp3 – 00:49:48                  68.4 MB

Nobelio premijos laureato Viljamo Folknerio apsakymo „Staigus posūkis“ radijofonizacija. (1968m.)

Folkneris. Staigus posūkis.mp3

Gogolis. Mirusios sielos.mp3 – 00:49:53                      68.5 MB

1952 m. Lietuvos radijo teatre buvo įrašytas vienas seniausių radijo spektaklių – Nikolajaus Gogolio poema „Mirusios sielos“. Nesenstančioje satyroje vaizduojama absurdiška, tiesiog groteskiška situacija: vienas apsukruolis sugalvoja naują verslą – supirkti mirusias sielas… Režisavo Romualdas Juknevičius. Laidoje girdėsime restauruotą ir sutrumpintą šio spektaklio variantą.

Gogolis. Mirusios sielos.mp3

Gogolis. Revizorius.mp3 – 00:49:08                             67.5 MB

„Veržlus kaip pavasaris“ – šie žodžiai geriausiai apibūdina teatro, televizijos ir kino aktorių, skaitovą Rolandą Butkevičių. Jis visada išsiskyrė „savo siautulingu menu, savo temperamentu, savo greita eigastimi, savo visuomet besišypsančiom akim, savo maniera garsiai kalbėti, kvatotis visa burna, savo ūmia reakcija, iškart išduodančia profesiją“, – prisimena teatrologė Irena Aleksaitė. Ryškus Butkevičiaus sukurtas Chlestakovo vaidmuo Nikolajaus Gogolio komedijoje „Revizorius“. Spektaklį režisavo Leonidas Lurjė. Girdėsime šio spektaklio ištraukas. Įrašyta 1964-aisiais Lietuvos radijo teatre.

Gogolis. Revizorius.mp3

Gustaičio kūryba.mp3 – 00:49:47                       68.4 MB

Prisimename vieną pirmųjų lietuvių radijo dramaturgijos kūrėjų, poetą Antaną Gustaitį, išgarsėjusį humoristiniais eilėraščiais ir eleginėmis satyromis. Girdėsime Valentino Strazdelio laidos iš ciklo „Lietuvių egzodo rašytojai“ ištraukas. Kalbės Bostono lietuvių radijo „Laisvės varpas“ vedėjas Petras Viščinis, muziejininkė Virginija Paplauskienė, poetas Kazys Bradūnas, skambės archyviniai Antano Gustaičio balso įrašai. Laida įrašyta 1999 m. Taip pat girdėsime 1995 m. laidos „Po lyros ženklu“ ištraukas. Antano Gustaičio humoristinius ir satyrinius eilėraščius skaitys aktorius Sigitas Račkys.

Gustaičio kūryba.mp3

Jurkūno kūryba.mp3 – 00:50:20                         69.1 MB

Nežinomas rašytojas Juozas Jurkūnas. Iš laidų ciklo „xx amžius.Lietuvių biografijos“. 2001m.

Jurkūno kūryba.mp3

Karalius Edipas.mp3 – 00:49:44                           68.3 MB

Sofoklio tragedija „Karalius Edipas“ – antikinė graikų tragedija, vaidinama viso pasaulio scenose, ir neretai pagal jos pastatymą sprendžiama apie režisieriaus ir aktorių brandumą bei meistriškumą. Laidoje girdėsime režisieriaus Povilo Gaidžio „Karaliaus Edipo“ interpretaciją, sukurtą 1966-aisiais Klaipėdos dramos teatre ir po metų įrašytą Lietuvos radijo teatre. Tragediją vertė Antanas Venclova. Kompozitorius Antanas Rekašius. Garso režisierius Regimantas Kudirka.

Karalius Edipas.mp3

Keturakis. Amerika pirtyje.mp3 – 00:49:15                     67.7 MB

1968 m. radijo teatre pastatyta Keturakio komedija „Amerika pirtyje“, režisavo V. Jurkūnas. Prisimena J. Berūkštytė ir V. Grakauskas.

Keturakis. Amerika pirtyje.mp3

Kristijonas Donelaitis ir Antika.mp3 – 00:47:31                 65.3 MB

Kristijonas Donelaitis ir Antika.mp3

Martinaitis apie kūrybą.mp3 – 00:50:14                     69 MB

Poeto Marcelijaus Martinaičio mintys apie savąją kartą, cenzūrą ir poeziją. Poetą kalbino filologas Dainius Vaitiekūnas 2005 m.

Martinaitis apie kūrybą.mp3

Mero balsas.mp3 – 00:44:06                          60.6 MB

Prisimename rašytoją Icchoką Merą. Girdėsime rašytojo Icchoko Mero kūrybos vakaro įrašą, darytą 1998 m. Lietuvos rašytojų sąjungos klube. Vakaro vedėjas literatūros kritikas Vytautas Girdzijauskas.

Mero balsas.mp3

Mero kūryba.mp3 – 00:43:51                       60.2 MB

Mero kūryba.mp3

Moljeras. Daktaras per prievartą.mp3 – 00:49:01                  67.3 MB

Moljero komediją „Daktaras per prievartą” režisavo Algirdas Bubnelis, vertė Valys Drazdauskas. 1972 m.

Moljeras. Daktaras per prievartą.mp3

Monopjesė VAIŽGANTAS.mp3 – 00:49:22                          67.8 MB

Kosto Ostrausko monopjesė „Vaižgantas“. Režisierius ir atlikėjas Ferdinandas Jakšys (1997 m.)

Monopjesė VAIŽGANTAS.mp3

Nėries poezija.mp3 – 00:49:28                                     67.9 MB

Salomėja Nėris – tragiško likimo poetė. Pasibaigus karui ji iš Rusijos sugrįžo į Lietuvą jau serganti sunkia liga. Gulėdama ligoninėje poetė rūpinosi išleisti savo paskutinį eilių rinkinį, savotišką poetinį testamentą, kurį parašė gyvendama toli nuo Lietuvos. Šią knygą – eiles, atsiradusias iš meilės, begalinio ilgesio, kančios ir sopulingo tikėjimo – pavadino „Prie didelio kelio“, tačiau leidėjai rinkinį pervadino „Lakštingala negali nečiulbėti“. Poetei tai buvo priešmirtinis smūgis į paširdžius – jai nepatiko be jos žinios pakeistas rinkinio pavadinimas, eilėraščių ištaisymai. Tik po pusės amžiaus, 1994-aisiais, mes išvydome eilėraščių rinkinį „Prie didelio kelio“ tokį, kokį sudarė pati poetė. Rašytojų klube šios knygos pristatyme dalyvavo aktoriai Laimonas Noreika, Rūta Staliliūnaitė, literatūrologai Viktorija Daujotytė ir Viktoras Alekna. Vakarą vedė literatūrologas Valentinas Sventickas. Praėjus pusmečiui po šio vakaro, Rūta Staliliūnaitė Lietuvos radijuje įrašė Salomėjos Nėries rinkinį „Prie didelio kelio“, kurio ištrauką taip pat girdėsime šioje laidoje.

Nėries poezija.mp3

O’Henris.mp3 – 00:47:29                                              65.2 MB

Henrio kūryba

O’Henris.mp3

Otelas. Demonas. Bairono, Širvio eilės.mp3 – 00:48:46                         67 MB

Aktorius Stepas Jukna išsiskyrė viskuo – aukštu ūgiu, lieknumu, gražia lengva eigastimi, ypatingu elegantiškumu, puikiomis sceninėmis manieromis ir išraiškingomis didelėmis juodomis akimis, ypatingu skvarbiu žvilgsniu ir nepaprastu talentu. Girdėsime vieną pirmųjų aktoriaus įrašų Lietuvos radijuje – Viljamo Šekspyro dramos „Otelas“ ištrauką. Vaidina Stepas Jukna ir Juozas Rudzinskas. Artisto temperamentas įspūdingai atsiskleidė ir Michailo Lermontovo poemoje „Demonas“, įrašytoje1968-aisiais. Laidoje girdėsime S. Juknos skaitomus Dž. Bairono ir P. Širvio eilėraščius.

Otelas. Demonas. Bairono, Širvio eilės.mp3

Pilyponio kūryba.mp3 – 00:49:37                        68.1 MB

„Paslaptingasis Justinas Pilyponis“ – Prano Morkaus biografinis radijo vaidinimas. Įrašytas 2003 m.

Pilyponio kūryba.mp3

Pukelevičiūtė. Rauda.mp3 – 00:36:21                                  49.9 MB

Pukelevičiūtė. Rauda.mp3

Putinas. Mano mėnesiai.mp3 – 00:45:36              62.6 MB

Vinco Mykolaičio-Putino eilėraščių ciklą „Mano mėnesiai“ skaitys aktorius Algimantas Masiulis. Įrašas 1988 m. Taip pat girdėsime aktoriaus Laimono Noreikos skaitomus „Sonetus“ iš 1994 m. laidos „Versmės“.

Putinas. Mano mėnesiai.mp3

Rablė.mp3 – 00:43:39                          60 MB

Fransua Rablė kūrinio “Gargantiua ir Pantagriuelis“ motyvais sukurtas spektaklis “Karaliaus Pikrošolio agresija“. Scenarijaus autorius ir režisierius Pranas Morkus. Vaidina Juozas Kanopka, Eduardas Kunavičius, Vincas Aleknavičius, Jonas Čepaitis, Vytautas Čibiras ir kt. Garso režisierius Kęstutis Velička. Įrašas 1963 m.

Rablė.mp3

Radausko kūryba.mp3 – 00:49:00                    67.3 MB

Poetas modernistas Henrikas Radauskas visa savo kūryba teigė, kad esminis menininko pašaukimas – kurti grožį. Poetas nenorėjo būti toks, kaip kiti, nepriklausė jokiems literatūriniams sąjūdžiams, srovėms ir pan. „Aš nestatau namų, aš nevedu tautos, Aš sėdžiu po šakom akacijos baltos…“ – rašė Henrikas Radauskas savo eilėraštyje „Dainos gimimas“. Šioje laidoje savitą poetą prisimins ir jo kūrybą apmąstys poetai Julija Švabaitė, Jonas Juškaitis, literatūrologas Rimvydas Šilbajoris, poeziją skaitys pats autorius Henrikas Radauskas ir aktorius Vytautas Rumšas. Skambės ištraukos iš „Literatūros akiračių“, įrašytų 2000 m. ir „Po lyros ženklu“, įrašytos 1994 m.

Radausko kūryba.mp3

Santvaro kūryba.mp3 – 00:49:34         68.1 MB

“Lietuva! Sieloj tu didžiulė, didelė, didžiausia – Lietuva“, – rašė Stasys Santvaras, ilgus metus gyvenęs bei kūręs toli nuo Tėvynės ir pagaliau atgulęs į amžinybės gelmes kartu su savo sūnumi Andriumi Petrašiūnų kapinėse. Šioje laidoje susitiksime su įvairiapusiu menininku – poetu, dramaturgu, eseistu, publicistu, lietuvių operų libretų autoriumi, dainininku Stasiu Santvaru, girdėsime jo paties skaitomas eiles, mintis apie gyvenimą, meilę, moteris ir net apie Prano Naujokaičio keturių tomų „Lietuvių literatūros istoriją“.

Santvaro kūryba.mp3

Senovinės kupiškėnų vestuvės.mp3 – 00:47:34                   65.3 MB

Girdėsime Kupiškio etnografinio liaudies teatro spektaklį „Senovinės kupiškėnų vestuvės“. Vadovas Povilas Zulonas. Chormeisteris Vladas Zinkevičius. Jaunuosius vaidina garbaus amžiaus aktoriai Konstancija Jugulienė ir Eduardas Šerelis. Radijo spektaklis įrašytas 1967 m.

Senovinės kupiškėnų vestuvės.mp3

Sinkleris. Džiunglės.mp3 – 00:49:06                                67.4 MB

Girdėsime radiofonizuotą amerikiečių rašytojo Eptono Sinklerio romaną „Džiunglės“, vaizduojantį dramatišką lietuvių emigrantų gyvenimą Čikagoje. Radiofonizacijos autorius ir režisierius Vytautas Grakauskas. Garso režisierius Algis Mateika. Vaidina aktoriai Arnas Rosenas, Doloresa Kazragytė, Aldona Janušauskaitė, Sigitas Račkys, Elvyra Žebertavičiūtė, Algimantas Zigmantavičius, Audris Chadaravičius, Tomas Vaisieta, Juozas Rygertas, Laima Štrimaitytė ir Loreta Jankauskaitė. Spektaklis įrašytas 1986-aisiais.

Sinkleris. Džiunglės.mp3

Sluckio kūryba.mp3 – 00:41:51                                      57.5 MB

„Literatūros akiračių“ laida apie rašytoją Mykolą Sluckį. Su rašytoju kalbės prozininkas Juozas Aputis, ištrauką iš M. Sluckio knygos „Gražuolės sugrįžimas“ skaitys aktorius Vladas Bagdonas. Laidą įrašė Valentinas Strazdelis 1998 m. Tekstą skaito Dalia Stonytė.

Sluckio kūryba.mp3

Sokrato filosofija.mp3 – 00:49:31                 68 MB

Antikos filosofas Sokratas laikomas išminčiaus idealu. Tai buvo žmogus, kuris gyveno taip, kaip kitus mokė gyventi. Nors savo mintis filosofas skelbė tik žodžiu, Sokrato vardą ir mokslą išgarsino jo mokiniai bei pasekėjai savo raštuose. Per amžius iš lūpų į lūpas eina ir Sokrato posakiai: „Žinau, kad nieko nežinau“, „Pažink pats save“, „Kvailio liežuvis aplenkia mintį“, „Ko nejaudina žodis, to neišjudins ir lazda“, „Negalima gydyti kūno, negydant sielos“, „Kiek daug pasaulyje daiktų, kurių man nereikia“… Kai kartą vienas vyriškis paklausė, ar jam vesti, Sokratas su šypsena į tai atsakė: „Vienaip ar kitaip vesk: jei gausi gerą žmoną, būsi laimingas, jei blogą – tapsi filosofu“. Pats Sokratas tapo garsiausiu Antikos filosofu, o jo mokslas – filosofijos istorijos atskaitos tašku. Ką kalbėjo Sokratas ir kokios buvo paskutinės jo gyvenimo dienos, sužinosime iš Platono „Dialogų“, įrašytų penkiose laidose „Vakaras su knyga“ 1990 m. Mūsų parinktas ištraukas skaito aktoriai Arnas Rosenas, Rimantas Bagdzevičius, Ramūnas Abukevičius, Vytautas Dumšaitis, Jonas Kavaliauskas ir Sigitas Račkys.

Sokrato filosofija.mp3

Šeiniaus gyvas žodis.mp3 – 00:49:28                                67.9 MB

Ignas Šeinius savo gyvenimu ir rašytojo karjera yra vienas įdomiausių fenomenų lietuvių literatūroje. Laidoje girdėsime literatūrologių Aldonos Vaitiekūnienės ir Eglės Daugnorienės mintis apie Igno Šeiniaus kūrybą bei diplomatinę veiklą, taip pat išgirsime paties rašytojo balso įrašus, panaudotus laidoje „Dvidešimtojo amžiaus lietuvių biografijos“.

Šeiniaus gyvas žodis.mp3

Šileris. Marija Stiuart.mp3 – 00:49:04                            67.4 MB

Prieš pusę amžiaus Vilniaus dramos teatre su didžiausiu pasisekimu buvo vaidinama Leonido Lurjė režisuota Fridricho Šilerio tragedija “Marija Stiuart”. Režisierius Leonidas Lurjė tuomet jau buvo pagarsėjęs savo pastatymais Rusų dramos teatre. Beje, režisieriaus didžioji svajonė buvo senas tradicijas turinčio žydų teatro atkūrimas Vilniuje, tačiau šiai svajonei nebuvo lemta išsipildyti. Fridricho Šilerio tragedija “Marija Stiuart” Lietuvos radijuje įrašyta 1958 m.

Šileris. Marija Stiuart.mp3

Šo. Dviese Alpėse.mp3 – 00:49:24                         67.8 MB

Radijo vaidinimas pagal Irvino Šo apsakymą „Dviese Alpėse“. Vertė ir radijofonizavo Janina Babiliūtė.

Šo. Dviese Alpėse.mp3

Tagorės lyrika. 1 dalis.mp3 – 00:49:27                          67.9 MB

1-oji dalis. Nobelio premijos laureato, indų rašytojo R. Tagorės lyriką skaito Irena Garasimavičiūtė. 1987 m. Apsakymo „Atsisveikinimo naktis“ radijofonizacija, autorius V.Strazdelis, garso režisierė Nijolė Dapševičienė. Įrašyta 1977 m.

Tagorės lyrika.mp3 (1 dalis)

Tagorės lyrika. 2 dalis.mp3 – 00:49:13                         67.6 MB

2-oji dalis. Nobelio premijos laureato, indų rašytojo R.Tagorės įrašai. Iš laidos „Po lyros ženklu“ (1998 m.). Kalba poetas Jonas Jakštas. Lyriką skaito Almantas Šimkūnas. „Meilės sodas“, skaito aktoriai Diana Anevičiūtė ir Aleksas Kazanavičius, režisavo Daiva Adomonytė (2002m.).

Tagorės lyrika.mp3 (2 dalis)

Tolstojus. Prisikėlimas.mp3 – 00:49:20                                 67.8 MB

Vienas seniausių radijo vaidinimų, saugomų LRT RADIJO archyve, yra sukurtas 1953 m. pagal rusų klasiko Levo Tolstojaus romaną „Prisikėlimas“. Šio kūrinio pagrindas – realus teismo procesas, kurį rašytojas menine kalba aprašė savo dvasinės krizės metais ir per romano personažą Nechliudovą išsakė savo gyvenimo filosofiją. Praregėjimo ir dvasinio apsivalymo metais neatpažįstamai pasikeitė ir pats rašytojas. Norėdamas įgyvendinti savąjį žmogaus gėrio supratimą, Levas Tolstojus nutraukė visus ryšius su buvusiu pasauliu ir atsisakė savo didžiulių turtų. Visa tai sukėlė jo šeimos nepasitenkinimą ir nesutarimus. Pagaliau 82-ejų metų senolis slapta pabėgo iš namų. Deja, ši kelionė į nežinią užsibaigė tragiškai – rusų literatūros klasikas susirgo ir mirė nedidelėje geležinkelio stotelėje vėlyvą 1910-ųjų rudenį. Spektaklio režisierius Alfas Radzevičius. Vaidina aktoriai: Nechliudovą – Stepas Jukna, Maslovą – Monika Mironaitė, Teismo pirmininką – Juozas Siparis, Pirklį – Juozas Rudzinskas, Autorių – Jonas Kavaliauskas ir kt. Girdėsime kiek sutrumpintą ir restauruotą šio unikalaus radijo vaidinimo įrašą.

Tolstojus. Prisikėlimas.mp3

Treinio kūryba.mp3 – 00:22:26                                   30.8 MB

„Gan linksmo būdo savo tėvo sūnus“ – toks sako esąs rašytojas Pranas Treinys, o literatūros kritikai labai rimtai priduria: „geras rašytojas, tik kol kas mažai pripažintas, visą laiką kažkaip lyg ir nutylimas“. Pranas Treinys į literatūrą atėjo iš teatro, ten vaidino, ilgus metus direktoriavo. Ir rašė. Rašė vaizdinga, sodria kalba, su švelnia, kiek ironiškai graudoka gaidele ir… ypatinga meile žmogui. Šioje laidoje girdėsime apie rašytoją Praną Treinį prieš kelis dešimtmečius sukurtų laidų ištraukas.

Treinio kūryba.mp3

, , ,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: