Lietuvių kalbos naujienos

vlkk

KOMISIJOS POSĖDŽIAI 

2014-12-15  8-asis Kalbos komisijos posėdis (2014)

Gruodžio 11 d. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos posėdyje patvirtinti Svetimžodžių atitikmenų sąrašo papildiniai – 40 japonybių, Lietuvos vietovardžių sąrašo pakeitimas (Bardėnai, Bardinai), nauji Terminų banko straipsnių rinkiniai…

PROGRAMŲ NAUJIENOS 

2014-12-15  9-asis Kalbos programų koordinavimo tarybos posėdis (2014)

Gruodžio 11 d. įvyko devintasis 2014 m. Kalbos programų koordinavimo tarybos posėdis. Taryba patvirtino Valstybinės kalbos norminimo, vartojimo, ugdymo ir sklaidos 2006–2015 metų programos ir Lietuvių bendrinės kalbos tarmių ir kitų kalbos atmainų ir kaitos tyrimų 2011–2020 metų programos 2015 m. išlaidų sąmatą.

PAKOMISIŲ NAUJIENOS 

2014-12-18  Lietuvos vietovardžių sąraše – Bardėnai ir Bardinai

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. lapkričio 5 d. nutarimu Nr. 1201 „Dėl gyvenamosios vietovės pavadinimo pakeitimo“ nustatytas oficialusis pavadinimas Bardėnų kaimas. Vardyno pakomisės siūlymu Kalbos komisija Lietuvos vietovardžių sąraše paliko abu vietovardžio variantus, tik sukeistus vietomis…

2014-12-15  Terminologijos pakomisės naujienos: svarstyti ekonomikos, teisės ir švietimo terminai

Gruodžio 3 d. Terminologijos pakomisės posėdyje apsvarstyti Ūkio, Finansų, Teisingumo ministerijų pateikti Lietuvos Respublikos terminų banko terminų straipsnių rinkiniai ir Europos žodyno „Eurovoc“ švietimo srities deskriptoriai ir Švietimo ir mokslo ministerijos pastabos.

ĮVYKIŲ KRONIKA  

2014-12-17  Aptarta lietuvių kalbos pasiekimų vertinimo ir sertifikavimo sistema

2014 m. gruodžio 17 d. Švietimo ir mokslo ministerijos, Kalbos komisijos, Ugdymo plėtotės centro, Nacionalinio egzaminų centro, Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedros atstovai aptarė lietuvių kalbos pasiekimų testavimo ir sertifikavimo sistemą.

**********

Ar žinote, kas yra ledagloda?

Tai po atlydžio užsidėjęs ledas, ledo apskarda, pvz.: Dabar tokia ledagloda, kad baisu ir eit. Tokia ledagloda, kad arkliai turi būti gerai pakaustyti. „Lietuvių kalbos žodyne“ fiksuota ir daugiau šio žodžio variantų: ledaglodė, ledaglodas, ledaglodis, ledaglūda, ledagruoda.

Ar žinote žieminukų vardų?

Lietuvių vardyne yra keliolika vardų, kuriuos galima sieti su žiema. Pats dažniausias yra Snieguolė (moterų šiuo vardu registruota per tūkstantį, vyriausioji gimusi 1936 m.). Tai priesagos –uolė vedinys iš žodžio sniegas, bendrinis žodis snieguolė reiškia ir snaigę, ir anksti iš po sniego pražystančią gėlę, tačiau „Lietuvių vardų kilmės žodyno“ autoriai K. Kuzavinis ir B. Savukynas teigia, kad asmens vardu jis tapo nusižiūrėtas iš pasakos „Snieguolė ir septyni nykštukai“.

Kur kas retesni vardai Snaigė (59 asm.) ir Snaigius (2), Snaigutė (13), Snaigūnė (6) ir Snaigūnas (2); dar Sniegė (37), Sniega (14) irSniegius (2), Sniegutė (14), Sniegyna (5). Sniegena (30) ir Sniegenė (1) gali būti siejami su paukščiu sniegena, o Sniegina (96 asm.) ir Snieginė (1), manoma, perimti iš Švč. Marijos Snieginės prievardžio.

Žiemą vardus greičiausiai bus gavę Gruodis (4), Gruodė (4) ir Gruoda (3), Pusnė (3), Šerkšnas (1), Žiemina (1). Visi jie nauji, galima sakyti XXI amžiaus vardai. Kiek senesni – Šalnė (21) ir Šalna (2). Vyriausioji Šalna, turimais Gyventojų registro duomenimis, gimusi XX a. 4-ame deš.

Minėtini ir vardai Vasaris (43), Vasarė (249). Šie gali būti siejami ir su vasara, bet ir su vasario mėnesio pavadinimu, o gal ir su romano herojaus pavarde…

Reklama

, ,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: