Rašytojai Undinei Radzevičiūtei – Europos Sąjungos literatūros premija

baltoslankos

Šių metų balandžio 14 d. Londono knygų mugės atidarymo ceremonijoje Europos Komisijos atstovas Tiboras Navracsicsas paskelbė 2015 metų Europos Sąjungos literatūros premijos laureatus. Tarp jų – lietuvių rašytoja Undinė Radzevičiūtė. Premija rašytojai skirta už romaną „Žuvys ir drakonai“.

ES literatūros premija siekiama atkreipti dėmesį į turtingą Europos šiuolaikinės literatūros kūrybinį potencialą, skatinti literatūros sklaidą Europoje ir raginti labiau domėtis kitų šalių literatūra.

Kaip savo kalboje pabrėžė Tiboras Navracsicsas: „Tai vienintelė knygų premija, skirta geriausiems perspektyviems autoriams iš visos Europos, nepaisant jų kilmės šalies ir kalbos. <…> Literatūra atveria protus, leisdama mums suartėti ir pažinti vienas kitą geriau, o tai dabar dar svarbiau nei kada nors anksčiau.“

Undinės Radzevičiūtės kūrinį „Žuvys ir drakonai“ kritikai vadina vienu geresnių pastarojo dvidešimtmečio romanų. Kūrinyje pasakojamos dvi istorijos, jas skiria erdvė, laikas ir situacijos, kuriose atsiduria veikėjai, o jungia Rytų ir Vakarų kultūros susidūrimas, difuzija. Pirmoje istorijoje atskleidžiama XVIII amžiaus europiečio svajonė pakeisti „tvarką“ visame pasaulyje. Antroje kalbama apie šiuolaikinį žmogų, norintį pabėgti į jau nebeegzistuojančią Kiniją.

U. Radzevičiūtė taip pat yra parašiusi kūrinius „Strekaza“, „Frankburgas“, „Baden Badeno nebus“ ir „180“.

Undinė Radzevičiūtė „Žuvys ir drakonai“

 
   

Kiniško stiliaus daiktą ar interjerą Europoje rasti nesunku, taip pat nesunku rasti knygų apie Kiniją, o tikras literatūrinis chinoiserie pasitaiko labai retai. Naujas Undinės Radzevičiūtės romanas Žuvys ir drakonai – apie daugelį dalykų.

Apie XVIII amžiaus europiečio svajonę pakeisti „tvarką“ visame pasaulyje, net ir Kinijoje.

Apie XVIII amžiaus prancūzų meilę kiniškiems dalykams ir viso „Senojo Pasaulio“ neapykantą prancūzams.

Apie didėjančią Rytų ir Vakarų „difuziją“.

Apie šiuolaikinį žmogų, norintį pabėgti į nebeegzistuojančią Kiniją.

Ir apie Rytus, kurie visada su mumis, nesvarbu, į kurią pusę žiūrėtume.

Knyga Žuvys ir drakonai, kaip ir kiti Radzevičiūtės kūriniai – visiškai nutolusi nuo lietuvių literatūros tradicijos. Tai tarsi atskira kategorija, kurioje intelektinis iššūkis jungiamas su rafinuotu ir nerafinuotu humoru, o herojai kalbasi taip, lyg kapotųsi kardais.

Undinė Radzevičiūtė „180“

Gyvenimas nuolat apsuka žmogų 180 laipsnių kampu.

Kartais tai nauja galimybė, o kartais visiška katastrofa. Visas pagrindinio knygos herojaus Vinstono, pravarde Čerčilis, gyvenimas susideda iš tokių apsisukimų.

Intelektualus trileris 180 pasakoja apie tai, kaip dideli laimėjimai staiga virsta dideliais pralaimėjimais, o bandymai grįžti atgal ir ką nors pataisyti gali baigtis ir mirtimi.

Kiekvieno naujo Undinės Radzevičiūtės kūrinio pasirodymas skaitytojų ir kritikų sutinkamas kaip literatūrinis įvykis. Rašytojos knygos įtraukiamos į kūrybiškiausių, geriausių metų kūrinių sąrašus. Unikalus rašymo stilius, originali estetiškai išbaigta struktūra, koncentruota mintis U. Radzevičiūtei leidžia užimti savitą, aiškiai apibrėžtą vietą šiandienos literatūros tradicijoje.

Undinė Radzevičiūtė „Strekaza“

Undinė Radzevičiūtė „Baden Badeno nebus“

 

 

 

 

 

 

 

 

Europos Sąjungos literatūros premija 2012 m. taip pat įteikta rašytojai Giedrai Radvilavičiūtei už esė rinkinį „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“.

Reklama

, ,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: