Švietimo atgarsiai

Svietimo atgarsiai

(faktai ir argumentai, rimai ir nerimai)

128 apžvalga

***

PAKEITIMAI DARBO KODEKSE

Darbo kodeksas

 1. Jeigu Seimas pritars naujajam Darbo kodeksui, Lietuvoje atsiras kur kas daugiau darbo sutarčių rūšių, lengviau bus galima sudaryti terminuotas sutartis, atleidžiami darbuotojai turės trumpesnį įspėjimo terminą ir mažesnes išeitines kompensacijas, kurios nebepriklausys nuo stažo. 
 2. Atsisakoma naujajame Darbo kodekso projekte įrašytos nuostatos, kad atostoginiai būtų skaičiuojami nuo bazinio darbuotojo atlyginimo. Šiuo metu atostoginiai skaičiuojami nuo vidutinio darbo užmokesčio. 
 3. Sutarta, kad ir pagal naująjį Darbo kodeksą atostogaujantys gaus vidutinį atlyginimą. Tiesa, Vyriausybės nutarime ketinama numatyti, kad atostoginiai būtų skaičiuojami pagal vieno mėnesio atlyginimą, o ne trijų mėnesių vidurkį, kaip dabar ir į atostoginius nebus įskaičiuojamos skatinamosios premijos metų pabaigoje. Šis pakeitimas aktualus žmonėms, kurių alga yra kintanti, pavyzdžiui, bazinį atlygį sudaro minimalus atlyginimas, o likusią dalį – priedas nuo rezultatų. Jeigu būtų palikta pirminė nuostata, jų atostoginiai būtų labai kuklūs, nes skaičiuojami tik nuo bazinės algos. 
 4. Naujajame Darbo kodekso projekte nebelieka ilgesnių atostogų priklausomai nuo stažo. Šiuo metu visiems dirbantiesiems priklauso 28 kalendorinės dienos atostogų, o, pavyzdžiui, turintiems dešimties metų stažą vienoje darbovietėje dar prisideda trys dienos per metus. Naujame įstatymo projekte visiems darbuotojams numatyta 20 darbo dienų atostogų. Sveikatos ir švietimo sistemų darbuotojams ir toliau liks galioti pailgintos atostogos. 
 5. Naujajame Darbo kodekso projekte siūloma drastiškai mažinti išeitines kompensacijas ir visiems darbuotojams mokėti vieno mėnesio išeitinę išmoką, o dirbusiems trumpiau nei vienerius metus – dviejų savaičių išmoką. Vyriausybės strateginiame komitete buvo sutarta siūlyti visiems darbuotojams taikyti dviejų mėnesių išeitinę kompensaciją. Šiuo metu priklausomai nuo stažo darbuotojai gali gauti 1-6 mėnesių atlyginimo dydžio išmoką. 
 6. Dėl įspėjimo termino trumpinimo atleidžiamiems darbuotojams. Pritarta naujajame projekte įrašytam 1 mėnesio įspėjimo terminui visiems darbuotojams ir 2-3 mėnesių priešpensinio amžiaus žmonėms. 
 7. Papildomai sutarta, kad neįgaliesiems ir vaikus iki 14 metų auginantiems tėvams turi būti taikomas 3 mėnesių įspėjimo terminas. Dabar visiems darbuotojams taikomas 2 mėnesių įspėjimo terminas, o 4 mėnesių įspėjimo taikomas neįgaliesiems, tiems, kuriems iki pensijos liko mažiau nei 5 metai, tėvams, auginantiems vaikus iki 14 metų, asmenims iki 18 metų. 
 8. Siūloma daugiau darbo sutarčių rūšių. Pavyzdžiui, darbinio mokymo sutartis, pameistrystės darbo sutartis, nenustatytos apimties darbo sutartis (siūloma 8 valandų per mėnesį), projektinio darbo sutartis, darbo vietos dalijimosi sutartis, darbo keliems darbdaviams sutartis, norima sudaryti daugiau terminuotų sutarčių, nustatyti lankstų darbo laiką, lankstesnį viršvalandžių reguliavimą, mažesnes atleidimo iš darbo sąnaudas darbdaviui ir trumpesnius įspėjimo terminus. 
 9. Naujajame Darbo kodekse numatyta, kad minimalus darbo užmokestis galės būti mokamas tik už nekvalifikuotą darbą. Šiuo metu minimali alga yra labai paplitusi, ją gauna maždaug penktadalis dirbančiųjų. Taip pat daugiu nei 50 darbuotojų turinčios įmonės turės skelbti savo vidutinius atlyginimus. 
 10. „Sodros“ reformoje, kuriai pritarė Vyriausybė, numatytas automatinis pensijų indeksavimas, bazinės pensijos mokėjimas ne iš „Sodros“, bet iš valstybės biudžeto, „Sodros“ lubų nustatymas, socialinio draudimo įmokų mažinimas dvylika metų po 1 proc., taip pat planuojama numatyti apskaitos vienetų sistemą skaičiuojant pensiją. Pensijos bus indeksuojamos pagal paskutinių trejų metų buvusį atlyginimų augimą ir planuojamą didėjimą, tačiau pensijos niekada nebus mažinamos. Pensijos galėtų didėti 2016 m.

Daugiau skaitykite: Vyriausybės nuosprendis: naują socialinį modelį siunčia į Seimą

***

GIMTOJI KALBA

Lituanistinis leidinys Nr. 67

Naujausias 2015 m. birželio mėn. informacinis elektroninis Lituanistinis leidinys Nr. 67 (3)

MOKYKLA

smm

Nuo rugsėjo 1 d. švietimo įstaigų vadovams siūloma nebeturėti pamokų ir dirbti tik administracinį darbą, o jų atsilaisvinusias pamokas panaudoti mokytojų krūviams didinti. Toks pakeitimas numatytas Švietimo įstaigų darbuotojų ir kitų įstaigų pedagoginių darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos apraše.

„Švietimo ir mokslo ministerija raštu kreipėsi į savivaldybes rekomenduodama su mokyklų vadovais nesudaryti papildomos darbo sutarties dėl mokytojo pareigų. Kadangi mokyklos sėkmė daugiausiai priklauso nuo direktoriaus, kuris dirba  ir administracinį darbą, ir buria mokyklos bendruomenę, manau, kad į šias veiklas vadovas ir turėtų koncentruotis. O atsilaisvinusios valandos turi būti panaudotos mokytojų krūviams padidinti. Tokiu būdu gerėtų pedagogų darbo apmokėjimo sąlygos”,- sako ministrė A.Pitrėnienė.

Sprendimui  panaikinti  prievolę švietimo įstaigų vadovams dirbti 5 kontaktines valandas, jas panaudojant mokytojų krūviams didinti, pritarė ir švietimo profesinės sąjungos.

bernardinai

Ar įsivaizduojate mokyklą be direktoriaus ar direktorės? Mokyklą, kuriai nevadovauja ne dieną, ne dvi, o visada? Būtent taip dirbti rengiasi mokykla Meine (JAV), – nuo kitų metų joje jau nebus direktoriaus. Mokykla be direktoriaus?

15minAteities mokyklos vizionieriai sako, kad vaikai turės mokytis mažiau faktų, kuriuos galima susirasti, ir kad reikia mokyti vaikus naudotis kompiuteriu bei kūrybiškumo. „Ateities mokykloje mažės informacijos pateikimo, nes vis daugiau žmonių susiranda informaciją, kada jiems reikia ir kur jiems reikia – „Google“, „Wikipedia“, „Youtube“ ar dar kur nors“, – portalui LRT.lt teigia švietimo konsultantas Aurimas Ražanauskas. Ekonomistė Aušra Maldeikienė laikosi kitokios nuomonės: „Faktai visada buvo nesunkiai surandami, kas žinojo, kur jų ieškoti. Tačiau mokykla turi išmokyti vaiką vertinti faktą, o faktas visada yra vertinamas kontekste.“ Ateities mokykla: žinoti nebūtina, reikia mokėti googlinti?

KULTŪRA

lzinios.ltPo 25-erius metus trukusio sąstingio paveldosaugininkų ruošimo srityje, Švietimo ir Kultūros ministerijų bei Kauno technikos kolegijos (KTK) bendradarbiavimo rezultatas – kultūros paveldo statinių inžinerijos specialistų ruošimo studijos. Pasak Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės, atsiradusi studijų programa Lietuvoje atvers naują puslapį ir padės išspręsti opia problema tapusį kvalifikuotų specialistų trūkumą. Verčiamas naujas puslapis kultūros paveldo saugojimo srityje

lrtRengiantis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimui, kultūros ministras Šarūnas Birutis žada vėl kelti valstybės užsakymo filmui istorine tema klausimą – iki šiol valstybės pastangos inicijuoti didelės apimties lietuviško istorinio filmo sukūrimą baigdavosi į orą paleidus milijonus biudžeto lėšų. Artėjant Lietuvos atkūrimo šimtmečiui ministras nori lietuviško istorinio filmo

 

RENGINIAI

respublikaĮvairiaspalvė programa, pamėgti tradiciniai koncertų ciklai, originalūs projektai, iškiliausi Lietuvos ir užsienio atlikėjai – tai tik kelios frazės, atspindinčios 21-ą kartą organizuojamą Kristupo vasaros festivalį. Į jokius stilistinius rėmus netelpanti muzikos šventė prasidės jau birželio 28 d., o jos lankytojams skirtingose Vilniaus erdvėse ir Lietuvos regionuose bus pristatyta apie 50 renginių. Kviečia Kristupo vasaros festivalis

Maironio lietuvių literatūros muziejusMaironio lietuvių literatūros muziejus ir Bronio Railos šeima kviečia birželio 26 d. palydėti į paskutinę kelionę išeivių žurnalistą, rašytoją, kritiką Bronį Railą (1909–1997) ir jo žmoną Danetą (1910–2010).

11 val. vyks atsisveikinimas su Broniu Raila ir jo žmona Daneta Mažojoje Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje (Aukštaičių g. 6, Kaune).

12 val. ten pat šv. Mišias aukos monsinjoras Vytautas Grigaravičius. Laidotuvės – Petrašiūnų kapinėse, Rašytojų panteone.

15 val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyks rašytojo atminimui skirta popietė, kurioje dalyvaus rašytojo dukros Neringa ir Undinė Railaitės bei anūkės Nida ir Gina, Kauno vicemeras Simonas Kairys, Vilniaus universiteto hum. m. dr., profesorius Aleksandras Krasnovas, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, žurnalistas Domas Šniukas; rašytojas Petras Palilionis, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė, MLLM Išeivių literatūros skyriaus vedėja dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė, Nacionalinio dramos teatro direktorius, aktorius Egidijus Stancikas. Renginio metu gros Valstybinis Vilniaus kvartetas: Audronė Vainiūnaitė (I smuikas), Artūras Šilalė (II smuikas),Girdutis Jakaitis (altas), Augustinas Vasiliauskas (violončelė). Maironio lietuvių literatūros muziejuje bus galima susipažinti su rašytojui skirta paroda „Dialogas su lietuviais“. Finansinę paramą skiria Neringa ir Undinė Railaitės.

***

Vyriausybė pritarė siūlymams nuo 2015 m. liepos padidinti minimalią algą 25 eurais – iki 325 eurų. Prognozuojama, kad nuo 2016 m. sausio alga bus didinama iki 350 eurų. Paskutinį kartą minimali alga didėjo nuo 2014 metų spalio 1 dienos – 10,1 euro iki 300 eurų.

***

,

 1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: