10 žinomų rašytojų, kentėjusių nuo priklausomybės

 © Autorių teisės priklauso mokovas.wordpress.com

   Daugelis žmonių turi ne pačius naudingiausius įpročius – tai taikoma ir ryškiausioms literatūros figūroms, kurios buvo beviltiški narkomanai: kai kurie iš jų priklausomi nuo kavos, kai kurie – nuo opiumo, kai kas gėdijosi savo priklausomybių, kai kas – nesigėdijo. Siūlome jums dešimt literatūros kūrėjų, kurie kentėjo nuo įvairių priklausomybių.

Onorė de Balzakas (1799-1850), prancūzų rašytojas, romanistas, realizmo pradininkas

Balzakas

Priklausomybė: kava

Frazė: „Daugelis žmonių tvirtina, kad kava juos įkvepia, tačiau, kaip žinoma, kava nuobodžius žmones paverčia dar nuobodesniais“.

Balzakas išgerdavo apie 50 puodelių kavos per dieną, o vėliau neužtekdavo ir tiek, jis valgydavo sausus maltos kavos miltelius. Pats rašytojas aprašė gėrimo vartojimo būdą: „Baisus ir žiaurus būdas, kurį būčiau galėjęs rekomenduoti tik neeiliniams fiziškai stipriems vyrams su storais juodais plaukais ir odos pigmentinėmis dėmėmis, vyrams su didelėmis kvadratinėmis rankomis ir boulingo formos kojomis.“

Balzakas apie kavą rašė: „Kava skrandžio sieneles paverčia geriausiu šuoliuojančiu žirgu, sienelės uždega, o kibirkštys skverbiasi po visą kūną iki smegenų. Nuo šio momento viskas tampa jaudinančiai. Idėjos pradeda judėti ir žygiuoti kaip didelės kariuomenės batalionai didžiajame kare. Mintys pakyla į dangų, kaip vėliavos fasado aukštyje; metaforų kavalerija skleidžiasi puikiais šuoliais; logikos artilerija iššauna padengtų karinių furgonų šoviniais; vaizduotės įsakymu matymo strėlės atveria ugnį; rašalas liejasi popieriuje – prasideda naktinis darbas ir baigiasi juodais srautais, kaip mūšis prasideda ir baigiasi juodu paraku.“

Džordžas Noelis Gordonas Baironas (1788-1824), anglų poetas

Baironas

Priklausomybė: seksas

Frazė: „O, meilė moterims! Kaip žinoma, ji ir graži, ir baisi“ (poemos „Don Žuanas“ eilutė).

Lordas Baironas buvo apsėstas sekso: Venecijoje per metus jis permiegojo su 250 moterų, nekalbant apie vyrus. Jis suviliojo ledi Caroline Lamb, sakiusiai apie jį, kaip apie „patį beprotiškiausią, negeriausią ir pavojingiausią vyrą iš visų jai žinomų“, jos pusseserę Aną, kurią vėliau vedė, ir savo netikrą seserį.

Žinoma, suvilioti 250 moterų per metus – tai siekimas užvaldyti moterų širdis ir būti meilužiu herojumi, tačiau Baironas apie kiekvieną meilužį atminčiai pasilikdavo savo partnerio gaktos plaukų. Šiuos trofėjus poetas saugojo tvarkingai užklijuotuose vokuose su meilužio arba meilužės vardu. Šie vokai neseniai rasti jo namų bibliotekoje.

Elizabeta Baret Brauning (1806-1861), anglų poetė

Brauning

Priklausomybė: opiumas

Frazė: „Opijus, opiumas – naktis po nakties!“

Opiumą pradėjo vartoti nuo 15 metų, kad galėtų numalšinti stuburo traumos skausmą, o sulaukusi 30 metų nuskausminimui nuo širdies ir plaučių ligų gėrė opijaus tinktūras: 1845 metais ji per dieną gėrė po 40 opiumo tinktūros lašų. Tai buvo milžiniška dozė. Elizabeta broliui rašė: „Opiumas man padeda nuo drebulio ir nualpimo … padeda man būti šaltakraujiškai ir subalansuoja nervų sistemą. Aš nevartoju [opiumo] nuotaikai pakelti, ir negalite tuo abejoti…“

Polis Verlenas (1844-1896), prancūzų poetas

Priklausomybė: absentas (Pastaba. Pelynas [liet.] – daug eterinių aliejų turintis stiprus alkoholinis gėrimas)

Frazė: „Aš geriu jį su cukrumi!“

Nors absentą gėrė ir Bodleras, ir Rembo, tačiau Verlenas nesaikingai ėmė vartoti po to, kai geriausias draugas, prancūzų poetas Žanas Nikolas Artūras Rembo nutraukė su juo meilės romaną. Verlenas įpykęs pasigėrė iki sąmonės netekimo ir įniršęs peršovė buvusiam meilužiui ranką. Už tai atsėdėjo dvejus metus kalėjime. Grįžęs iš kalėjimo Verlenas apimtas vienatvės ir liūdesio, pasak legendos, gėrė absentą pe paliovos ir iki sąmonės netekimo, net gulėdamas mirties patale.  

Fiodoras Dostojevskis (1821-1881), rusų rašytojas, mąstytojas, filosofas ir publicistas

Dostojevskis

Priklausomybė: azartiniai lošimai

Frazė: „Kai einu į lošimo namų salę, už dviejų kambarių, kai girdžiu pinigų šlamesį, mane apima traukuliai“ (romanas „Lošėjas“)

1860 metai, ypač antroji pusė, Fiodorui Dostojevskiui buvo sunkiausias gyvenimo periodas: iš pradžių mirė jo žmona, po to brolis, ir jis liko vienui vienas – kamavo depresija, turėjo daug skolų, buvo priklausomas nuo azartinių lošimų (ypač ruletės). Legenda teigia, kad rašytojas skubėjo kuo greičiau užbaigti rašyti romaną „Nusikaltimas ir bausmė“, nes troško iš leidėjo gauti avansą, trūko pinigų. Tuo pačiu metu rašė ir romaną „Lošėjas“, kad galėtų padengti azartinių žaidimų skolas.

Ayn Rand (tikrasis vardas – Alisa Rozanbaum, 1905-1982), amerikiečių rašytoja, dramaturgė ir filosofė

Rend

Priklausomybė: amfetaminai (sintetiniai stimuliantai)

Frazė: „Ar kyla abejonių, kad narkomanija – noras pabėgti iš savo vidinės būsenos, nuo nepakeliamos realybės, kuri neturi nieko bendra, nuo proto atrofijos, niekada nesibaigiančios?“

Berašant romantinę dramą ir filosofinį veikalą „Šaltinis“ (1943 m., Fontainhead), Alisai Rozanbaum buvo išrašyti vaistai – amfetaminas benzedrinas kovai su nuovargiu. Įvairias narkotikų rūšis rašytoja vartojo kasdien beveik 30 metų teigdama, jog padeda jai kontroliuoti svorį. Artimieji ne kartą pasakojo jai apie nuotaikų kaitą, apie preparatų įtaką sveikatai ir nuolat maldavo ją sustabdyti narkotikų vartojimą. Tačiau į tokius įspėjimus rašytoja tiesiog nereagavo. Tiesa, jos kūrinys „Šaltinis“ (rašyta 7 metus) sulaukė didžiulės sėkmės. Pagal romaną 1949 metais buvo pastatytas filmas.

Džeimsas Džoisas (1882-1941), airių rašytojas ir poetas

Dzoisas

Priklausomybė: meteorizmas (pilvo išsipūtimas dėl žarnose susikaupusių dujų)

Frazė: „Man atrodo, kad Nora gali nusipersti bet kur. Manau, kad galėčiau ją įtempti į kambarį, kur pilna moterų bezdalių. Jos mergaitiškas triukšmas ne toks, kaip drėgnas vėjuotas meteorizmas, kuris, mano manymu, charakteringas apkūnioms moterims. Meteorizmas netikėtai sausas ir purvinas, kaip kažkas, ką gali padaryti mergina naktį gyvenamojo būsto bendrabutyje. Tikiuosi, kad Nora nusipers man į veidą, kad galėčiau užuosti kvapą.“

Džoisas iš tikrųjų priklausomas nuo žmonos pilvo pūtimo: jei jūs būtumėte skaitę jo laiškus, adresuotus jai, žinotumėte, kad Džoisas meteorizmą kentė labiau.

Viljamas Stiuartas Barouzas (1914-1997), amerikiečių rašytojas ir eseistas

Barouzas

Priklausomybė: heroinas

Frazė: „Nesvarbu, ar Jūs jį uostysite, rūkysite ar susikišite sau į užpakalį; rezultatas vienas – narkomanija“

Barouzo priklausomybė nuo heroino nėra paslaptis: jis vartojo beveik visą gyvenimą, ir daugelis jo žinomų darbų – autobiografiniai svarstymai apie narkotikų vartojimą. 1940 metais Greenwich Village Barouzas heroiną net pardavinėjo, tačiau mirties agonijoje griebėsi gydymo metadonu terapijos.

Čarlzas Džonas Hafemas Dikensas (1812-1870), žymiausias anglų romano kūrėjas

Dikensas

Priklausomybė: morgas

Frazė: „Esu nustebintas nežinoma morgo jėga“

Dikensas morge galėdavo būti ištisas dienas, stebėdamas, kaip skrodžiami lavonai, kaip jie paruošiami laidotuvėms ir saugomi. Jis ne vienintelis kūrėjas, turėjęs poreikį studijuoti žmogaus prigimtį. Rašytojas aprašė traukos jėgą, kuri vėl ir vėl veda jį į morgą, kur nejausdavo jokios baimės.

Ernestas Hemingvėjus (1899-1961), amerikiečių romanistas ir novelistas, trumpų istorijų rašytojas, Nobelio literatūros premijos laureatas

Priklausomybė: alkoholis

Frazė: „Visada darykite blaivūs tai, ką būdami girti nutarėte padaryti. Tai Jus išmokys laikyti liežuvį už dantų“

Nors daugelis rašytojų buvo girtuokliai (Doroti Parker, Džonas Čiveris, Frensis Skotas Fidžeraldas ir kiti (sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti…)), Hemingvėjui alkoholis buvo gyvenimo būdas (dažniausiai būdavo apsvaigęs nuo alkoholio).

Rašytojas ėmė gerti 1950-aisiais po daugelio traumų autokatastrofose. Jo įpročiai ir pomėgiai tapo legenda, o kai kurios patobulintos alkoholinių kokteilių (Daiquiri, Mojito) versijos – paties kūrėjo išradimas.

Skaitykite daugiau:

Prancūzų rašytojai: kūryba ir virtuvė

10 garsiausių pasaulinės literatūros klasikų

Septynių rašytojų keistenybės

Nobelio Literatūros premijos laureatai (ČIA)

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: