Patvirtinti lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ir mokyklinio brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo kriterijai 2016 metams

Brandos egzaminai

Patvirtinti lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ir mokyklinio brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo kriterijai 2016 metams. Atsižvelgiant į Vilniaus universiteto ir Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkų atliktos kandidatų rašinių analizės išvadas ir egzamino vertintojų siūlymus, atsisakyta atskiro formaliosios ir giliosios rašinio struktūros vertinimo. Dėl to 2016 metams skirtuose vertinimo kriterijuose pakoreguotas taškų, skiriamų už turinį, kalbos taisyklingumą ir raišką, skaičius.

Turinio vertinime naujai atsiradęs taškas už struktūrą suteikia galimybę įvertinti ir skatinti autentišką mokinių mąstymą ir raišką, gebėjimą siekti sudominti adresatą, taikyti tinkamą retoriką, įvairias rašymo strategijas minčiai reikšti. Apie visa tai kalbama Lietuvių kalbos ir literatūros vidurinio ugdymo bendrosios programos skyriuje, skirtame tekstų kūrimui (žodžiu ir raštu). Jame rašoma, kad mokykloje turi būti ugdomi gebėjimai: „parengti argumentuotą informacinę ir įtikinimo kalbą“, „pasakyti argumentuotą informacinę ar įtikinimo kalbą <…> siekiant sudominti auditoriją“, „taikyti tinkamą retoriką informacinės, įtikinimo kalbos argumentavimui sustiprinti“, „taikyti argumentavimo taisykles“, „nusakyti, kaip pavyzdys ir analogija gali pagrįsti teiginį“, „taikyti citavimo ir perfrazavimo taisykles“, „gebėti rašyti įvairių žanrų tekstus, naudojantis kalbos galimybėmis autentiškai patirčiai reikšti“, „išmanyti, kaip tobulinti teksto kūrimo gebėjimus, kaip pasinaudoti tinkamomis meninės raiškos priemonėmis“. Taigi mokslininkų atliktos rašinių analizės ir vertintojų pasiūlymų nulemta vertinimo kriterijų kaita nereglamentuoja naujo tipo rašinio atsiradimo – pakitę vertinimo kriterijai tiesiog leis įvertinti gebėjimus, išugdytus mokantis pagal minėtą programą.

Atkreipiame dėmesį, kad remiantis kandidatų darbų statistine analize, galimų padaryti klaidų ir trūkumų skaičiai pakoreguoti taip, kad šie kriterijai nebūtų griežtesni nei 2015 metais.

LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS VALSTYBINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTIES VERTINIMO KRITERIJAI

LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS MOKYKLINIO BRANDOS EGZAMINO UŽDUOTIES VERTINIMO KRITERIJAI

Dar skaitykite:

Lietuvių kalbos ir literatūros 2016 m. brandos ir PUPP įskaitos, egzaminų dokumentai

Šaltinis: Nacionalinis egzaminų centras

Reklama

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: