Švietimo atgarsiai

Svietimo atgarsiai

(faktai ir argumentai, rimai ir nerimai)

146 apžvalga

***

GIMTOJI KALBA. EGZAMINAI

Mokytojo TV  2015 m. lapkričio 25 d. (trečiadienį) 13.30 val. „Mokytojo TV“ kviečia dalyvauti tiesioginėje vaizdo transliacijoje „2016 m. lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino aktualių naujienų pristatymas“. Tiesioginės vaizdo transliacijos metu bus galima tiesiogiai užduoti klausimus, pateikti savo nuomonę. Klausimus taip pat galima iš anksto siųsti Gitanai Notrimaitei-Muzikevičienei el. p. gitana.notrimaite@nec.lt.

Transliacijoje kviečiami dalyvauti lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai, mokiniai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir kiti suinteresuoti asmenys. Transliacijos tikslas – pristatyti 2016 m. lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio brandos egzamino aktualijas.

Pristatyme dalyvaus dr. Irena Smetonienė (Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros profesorė), dr. Zita Nauckūnaitė (Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvių kalbos ir literatūros didaktikos katedros docentė, Ugdymo plėtotės centro Kalbų ir meninio ugdymo poskyrio vedėja), dr. Dainius Vaitiekūnas (Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvių ir lyginamosios katedros profesorius), dr. Asta Ranonytė (Nacionalinio egzaminų centro Egzaminų skyriaus vedėja) ir dr. Gitana Notrimaitė-Muzikevičienė (Nacionalinio egzaminų centro Egzaminų skyriaus metodininkė).

Transliacijos pradžia 13.30 val. Jungtis prie vaizdo konferencijos kviečiame nuo 13.25 val. Prie vaizdo transliacijų interneto svetainės prisijungsite vadovaudamiesi prisijungimo instrukcija.
Transliacijos nuorodaTransliaciją galima tiesiogiai stebėti „Mokytojo TV“ interneto svetainėjeŠios tiesioginės vaizdo transliacijos vaizdo įrašą bus galima pažiūrėti ir vėliau Jums patogiu laiku „Mokytojo TV“ interneto svetainėje.

svietimo_naujienos

 

Įvykių kronika, pakomisių, konsultacijų banko ir kitos naujienos. Lietuvių kalbos naujienos

Brandos egzaminai  Patvirtinti lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ir mokyklinio brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo kriterijai 2016 metams. Atsižvelgiant į Vilniaus universiteto ir Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkų atliktos kandidatų rašinių analizės išvadas ir egzamino vertintojų siūlymus, atsisakyta atskiro formaliosios ir giliosios rašinio struktūros vertinimo. Patvirtinti lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio ir mokyklinio brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo kriterijai 2016 metams

15min  Kiekvienai suktybei įstatymų neprikursi, bet lietuvių kalbos ir literatūros įskaitų kalbų kūrėjus bei pirkėjus nubausti galima, LRT KLASIKAI sako žurnalo „Gimtoji kalba“ redaktorė Rita Urnėžiūtė, atlikusi apklausą apie įskaitos kalbų pirkimą. R.Urnėžiūtė: kai koks čiulbuonėlis neišlaikys įskaitos, praeis noras kalbas pirkti

MOKYKLA

delfi.lt  Lietuvos švietimo profesinė sąjunga ketvirtadienį nusprendė skelbti įspėjamąjį streiką, jeigu Vyriausybė neatsižvelgs į jų reikalavimus. Mokytojai nusprendė rengti įspėjamąjį streiką

balsas lt  Švietimo darbuotojų profesinėms sąjungoms planuojant gruodžio 8 dieną rengti mokytojų streiką, reikalaujant gerinti ugdymo kokybę ir kurti tinkamas sąlygas mokiniams bei juos mokantiems mokytojams, tv3.lt pasidomėjo, kaip mokytojų darbo uždarbis atrodo kitų profesijų kontekste. Ar mokytojams verta streikuoti: palyginome atlyginimus su kitomis profesijomis

15min  Tėvų ir vaikų konfliktai – dalykas, kurio neišvengsi? Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis su tuo nesutinka, pašnekovas siūlo atkreipti dėmesį į tas šeimas, nors tokių ir labai mažai, kuriuose kartų konfliktų nebūna, ir sekti jų pavyzdžiu. Atsakomybę už nesutarimus tarp vaikų ir tėvų profesorius priskyrė pastariesiems, apeliuodamas į jų sąmoningumą ir primindamas, kad tėvai turi išgirsti savo vaikus. Pabodo pyktis su vaiku: ar bandėte jį išklausyti?

Iš mokyklos grįžusio vaiko žinia „kitą savaitę tėvų susirinkimas“ džiugina ar bent jau įpareigoja retą tėvą. „Pasakyk, kad dirbsiu ir atvykti negalėsiu“, išsisuka, o kartu pamoko vaiką meluoti dažnas tėvas. Lietuvos tėvų įsitraukimo į mokyklos gyvenimą rodikliai – vieni mažiausių Europoje, tėvų susirinkimų lankymo procentas – kiek aukštesnis, tačiau vis tiek gana žemas. Kaip tai suprasti? Tėvams iš tiesų nerūpi jų vaikai ar tėvų susirinkimai – vis dar į nuobodžią pamoką panašus pasisėdėjimas? Tėvų susirinkimai tėvams nuobodūs: kalti patys tėvai ar mokytojai?

svietimo_naujienos  Leidinio numeryje – pokalbis su Meilės Lukšienės premijos laureate išrinkta Klaipėdos Vitės pagrindinės mokyklos socialine pedagoge Kristina Stankute-Mate ir kitu šios premijos kandidatu – Šiaulių krašto atstovu, Gruzdžių gimnazijos vyresniuoju lietuvių kalbos ir literatūros mokytoju Mindaugu Malcevičiumi ir kiti pranešimai. Kartu su numeriu – teminis leidinio priedas „Mokyklos aplinka“. Švietimo aktualijos (elektroniniai leidiniai)

KULTŪRA. LITERATŪRA

lrytas  2015 metų valstybinė Jono Basanavičiaus premija lapkričio 20–ąją įteikta etnomuzikologei dr. doc. Daliai Urbanavičienei už reikšmingą visuomeninę veiklą etninės kultūros srityje, tradicinių šokių tyrinėjimą, puoselėjimą ir sklaidą. Sveikindamas garbingiausios premijos etninės kultūros srityje laureatę, kultūros ministras Šarūnas Birutis pabrėžė, kad savo kultūrą išlaikėme per visas negandas ir ji padėjo mums atsitiesti, pasijusti visaverte, stipria tauta. Jono Basanavičiaus premijos laureatai laiko valstybės pamatą

Paminklas tautos patriarchui Jonui Basanavičiui turėtų būti pastatytas Konstantino Sirvydo skvere Vilniuje. Taip nutarė penktadienį Kultūros ministerijoje surengtame posėdyje diskutavę komisijos nariai ir ekspertai. Paminklas Jonui Basanavičiui iškils Konstantino Sirvydo skvere

„Nuimti šabloniškas kaukes ir pažvelgti į lietuvių rašytojus kitu kampu“ – to, anot aktoriaus Audriaus Bružo, visą spalio mėnesį jis siekė kartu su kolegomis iš improvizacijų teatro „Kitas kampas“. Knygynų tinkle „Pegasas“ antrus metus iš eilės vykusios ir dar didesnio susidomėjimo sulaukusios akcijos „Šiuolaikiniai lietuvių autoriai kitu kampu“ metu aktoriai kvietė skaitytojus iš naujo atrasti 20 mūsų šalies rašytojų. 20 lietuvių rašytojų atsiskleidė „kitu kampu“

Internetinis knygynas Knygos.lt, prieš ketverius metus LOGIN apdovanojimuose pripažintas geriausiu metų startu, šiandien yra didžiausias lietuviškas knygynas pasaulyje. Fiziniai knygynai šalyje nuolat užsidarinėja, o lietuviškuoju Amazon.com tampantis Knygos.lt skaičiuoja 40-70 % augimą kiekvienais metais. Kaip keičiasi knygų skaitytojų įpročiai apsiperkant elektroninėje erdvėje? Bestselerių dešimtukas: kokias knygas lietuviai perka internetu

respublika  Paprastai mes gerbiame žmones, kurie daug skaito. Bet konkrečių skaitymo naudos įrodymų iki šiol neturėjome. Sunku pasakyti, ar skaitymo procesas daro mus protingesnius, juk literatūra yra labai įvairi. Vis dėlto naujausi mokslo tyrimai šioje srityje atskleidžia kai kuriuos dėsningumus. Kaip smegenis veikia skaitymas?

KONKURSAI. RENGINIAI

Renginiai

Rašinio konkursas „Laiškas bendraamžiui“

Projektas „Mano šeimos metraštis. Sovietų okupacija“

Lapkričio 24 d. 18 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) – renginių ciklo, skirto rašytojo Gendručio Morkūno atminimui baigiamasis vakaras. Vakare bus apdovanoti ese, piešinių ir skaitovų konkurso nugalėtojai. Bus parodytas „Labaiteatro“ spektaklis „Švęsti kosmose ir tvarte“ pagal Gendrutį Morkūną.
Lapkričio 25 d. 17.30 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) – Danutės Kalinauskaitės novelių knygos „Skersvėjų namai“ pristatymas. Kartu su autore Danute Kalinauskaite dalyvauja rašytojai Andrius Jakučiūnas, Giedrė Kazlauskaitė, Alvydas Šlepikas, literatūrologė Jūratė Sprindytė.

Lapkričio 26 d. 17.30 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) – susitikimas su lietuvių kilmės Kanados rašytoju Antanu Šileika. Dalyvauja literatūrologai dr. Žydronė Kolevinskienė, prof. Dainius Vaitiekūnas, rašytojas, literatūrologas, prof. Vytautas Martinkus.

Lapkričio 26 d. 18 val. (Rotušės a. 13, Kaunas) – Kazio Borutos 110-ųjų metinių minėjimas. Dalyvaus dukra Eglė Borutaitė-Makariūnienė, literatūrologė, hum. m. dr. Aurelija Mykolaitytė, aktorės Regina Varnaitė ir Olita Dautartaitė, pianistas Darius Kudirka, Garliavos Jonučių gimnazijos mokytoja, Borutaičių draugijos pirmininkė Zigrita Petraitienė ir moksleiviai, Borutaičių draugijos nariai: Austėja Bizunevičiūtė, Aivaras Skorubskis, Agnė Aleksandravičiūtė bei Karolina Kondrackaitė.

Lapkričio 27 d. 16 val. J. Grušo memorialinis muziejus (Kalniečių g. 93, Kaunas) kviečia minėti rašytojo gimtadienį. Renginyje dalyvaus aktorės Liucija Zorūbaitė, Laima Rupšytė-Strazdauskienė, žurnalistė, poetė, politikė Dalia Teišerskytė, pianistė, Aleksandro Kačanausko muzikos mokyklos mokinė Ugnė Stalerevičiūtė (mokytoja Rita Kigienė), Juozo Grušo amžininkai, šeimos nariai.

***

Reklama

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: