7 broliai miegantys

Pagal senovės papročius liepos 10-oji – Septynių brolių miegančių diena. Tikima, kad koks oras bus tądien, tokia bus ir tolesnė vasara. Vis dėlto legendiniai broliai iš anksto nuspėti orus galių turi ir jų pranašystės dažnai pasitvirtina.

Septyni broliai miegantys liaudyje siejami su lietingu vasaros periodu. Iš kur atsirado toks palyginimas? Liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas (astronomų žvaigždėlapiuose -Plejadės, padrikasis žvaigždžių spiečius M45 Tauro žvaigždyne), sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos, greičiausiai, ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

Graikams Plejadės – tai balandėmis paverstos milžino Atlanto, laikančio žemės rutulį, dukros. Į dangų jos pakilo kartu su motina Plejone, gelbėdamosi nuo medžiotojo Oriono persekiojimo. Balandės danguje vyriausiam dievui Dzeusui nešioja ambroziją – nemirtingumo gėrimą.

Skaičiuojant Plejadžių žvaigždes, ryškios tik šešios. Graikai taip aiškina septintosios paslaptingą pradingimą: viena iš seserų – Meropė ištekėjo už Sizifo, mirtingo žmogaus. Gėdydamasi nelygių vedybų ji slepia savo veidą po vualiu. Romėnai dar pridūrė, kad pasmerkta seserų Meropė iškeliavo į žemę išsipynusi plaukus ir todėl pavirtusi kometa.

Indų arijų epinėje poemoje „Mahabharatoje“, sukurtoje V amžiuje prieš Kristų, spiečiaus kosminė legenda tokia: Grįžulo Ratų septynios žvaigždės – tai septyni išminčiai. Plejadės – jų žmonos (žvaigždyno ir spiečiaus konfigūracijos išties yra panašios). Viena jų buvo taip ištikimai atsidavusi savo vyrui, kad jis žmoną pasiėmė kartu į tolimą piligriminę kelionę. Ir dabar tą porą galima įžiūrėti Grįžulo Ratuose – tarmiškai vadinamo „dišliaus“ antroji žvaigždė yra dviguba.

Arabai šią neišskiriamą porą pavadino Micaru ir Alkoru, Žirgu ir Raiteliu. Kai sultonas rinkdavosi karius savo gvardijai, šaulių regą tikrindavo pagal šias žvaigždes: mato dvi ar vieną.

7 brolių miegančių diena siejama ir su legenda, pasakojančia apie tikėjimo kankinius brolius, Kijeve stačiusius katalikų šventovę. Sunkiai dirbdami vyrai esą labai nuvargę ir prigulę pailsėti. Bet kai užsnūdę, kietai įmigę, neatsibunda iki šiol. Broliai neva turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus. Todėl mūsų protėviai tikėjo, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, lietus lis ir dar septynias dienas, o gal ir septynias savaites, vadinamas septyniais broliais miegančiais ar „myžniais“. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, gresia sausra. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161-180 m. septyni broliai ir jų motina romėnė Felicita, I a. po Kristaus Romoje gyvenusi turtinga našlė, buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Moteris apaštalavusi tarp pagonių, todėl krikščionys ją vertę išsižadėti savo tikėjimo. Sūnūs, verčiami atiduoti pagarbą pagonių dievams, griežtai tam pasipriešino, tada buvo pasmerkti kartu su motina myriop. Budeliai privertė motiną stebėti sūnų egzekuciją, tad ji mirė aštuonis kartus.

Tačiau motina tikėjimo taip ir neišsižadėjusi, o vaikus padrąsinusi mirti garbingai. Galiausiai ir pati buvusi nužudyta. Taigi krikščionys 7 brolius miegančius sieja su šiuo faktu: liepos 10-osios naktį septyni broliai esą pasirodantys danguje Sietyno žvaigždyno pavidalu ir vėl užmiegantys. Logiška, kad vasarą, ypač po karštymečio, kritulių padaugėja.

Vilniaus šventųjų apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios Riterių koplyčioje yra Felicitos skulptūrinis atvaizdas. Skaičius septyni apskritai dangaus sferoje dažnas: septynios Grįžulo Ratų žvaigždės, septynios akimi matomos planetos, septynios paros savaitėje pagal tarpą tarp mėnulio fazių. Japonai šias žvaigždes sudėjo į automobilio „Subaru“ logotipą.

Iki dabar vyresniosios kartos atstovai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę. Taigi tikima, kad antrosios vasaros pusės orams labai reikšminga Septynių brolių miegančiųjų diena.

,

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: