Kūrybinių užduočių rinkinys

Technologijos

Kūrybiškumo ugdymas lietuvių kalbos pamokose bei popamokinėje veikloje lavina kūrybinį potencialą (vaizduotę, dėmesį), reikalauja kūrybinio mąstymo gebėjimų. Tokiu būdu įvairiais kūrybiniais žaidimais paįvairinamos pamokos. Tai laisvalaikio uždaviniai (kryžiažodžiai, rebusai, braižyklos, dvigubi šifrai, kriptogramos, dėlionės, minčių žemėlapiai, ledlaužiai, viktorinos, skrybėlės, smegenų šturmas ir pan.). Čia rasite kai kurias praktines kūrybines užduotis mokiniams, kūrimo priemonių pavyzdžius (planai, šablonai ir kt.) ir susipažinsite su keliomis kūrimo programomis.

Kūrybiniais darbais siekiama, kad mokiniai, remdamiesi turimomis žiniomis ir naudodamiesi šaltiniais, išmoktų savarankiškai atlikti užduotis. Esmingiausias bruožas – mokinių savarankiškumas, intensyvios paieškos. Šie darbai padeda plėtoti protines mokinių galias ir gebėjimus, skatina domėjimąsi dėstomuoju dalyku, pratina teoriją sieti su praktika. Kūrybinę užduotį mokiniai atlieka savarankiškai, remdamiesi turimomis žiniomis: randa atlikimo, sprendimo idėją arba įsisąmonina, taiko pasiūlytą mintį. Vaizduotės ir aktyvaus mokymosi dėka ją realizuoja.

Savarankiškumo ir kūrybiškumo laipsnis gali būti labai įvairus. Todėl kūrybiniams darbams mokiniai turi būti ruošiami visą laiką, o mokytojo uždavinys – išmokyti mokinius kūrybingai ir intensyviai dirbti.
Mokytojas parenka kūrybinius darbus, atsižvelgdamas į mokinių pasirengimą, stebi darbo eigą, pataria, pataiso, jei veikiama klaidingai ar nukrypstama nuo teisingo kelio, skatina kūrybinius ieškojimus, tikrina darbo rezultatus, organizuoja tų darbų aptarimą.

Norint nuteikti mokinius darbui, reikia sužadinti jų kūrybines galias, taikyti pačias įvairiausias darbo formas ir metodus, kuriuose vyrauja žaidybiniai elementai. Tokia veikla subalansuoja vaikų emocionalumą ir vaizduotę. Visa tai sudaro sąlygas geram mikroklimatui bei mokymosi motyvacijai atsirasti.
Keletas kūrybiškumą ir saviraišką ugdančių užduočių, pagyvinančių mokymą bei sužadinančių norą kurti pačiam.

1 užduotis. Visomis kryptimis išbraukite pateiktus žodžius. Atsakymas – žodis iš neišbrauktų raidžių.

2 užduotis (sudėtingesnė). Dvigubas šifras (be skaičių). Pateiktas sumaišytas raides perstatykite taip, kad perskaitytumėte prasmę turinčius žodžius, kuriuos įrašykite. Atsakymas – poeto Fausto Kiršos frazė iš raidžių skrituliukais pažymėtuose kryžiažodžio langeliuose.

3 užduotis (lengvesnė). Dvigubas šifras (su skaičiais). Pateiktas sumaišytas raides perstatykite taip, kad perskaitytumėte prasmę turinčius žodžius, kuriuos įrašykite. Atsakymas – poeto Fausto Kiršos frazė iš raidžių skaitmenimis pažymėtuose kryžiažodžio langeliuose.

4 užduotis. Klasika. Atsakykite į klausimus, o atsakymų žodžius surašykite į kryžiažodį.

5 užduotis. Literatūros terminų puokštė. Remdamiesi suflerio pateiktais apibūdinimais, iš pabirusių raidžių sudarykite žodžius ir surašykite juos į dešinę brėžinio pusę. Atsakymas – frazė iš raidžių skaitmenimis pažymėtuose langeliuose, o pagal frazę – raktas.

6 užduotis. Literatūros terminų puokštė. Remdamiesi pateiktais apibūdinimais, surašykite atsakymus į kryžiažodį.

7 užduotis. Literatūros terminų puokštė. Remdamiesi suflerio pateiktais apibūdinimais, iš pabirusių raidžių sudarykite žodžius ir surašykite juos į dešinę brėžinio pusę. Atsakymas – frazė iš raidžių skaitmenimis pažymėtuose langeliuose, o pagal frazę – raktas.

8 užduotis. Vincas Mykolaitis-Putinas. Remdamiesi pateiktais apibūdinimais, atsakymus surašykite į kryžiažodį. Atsakymus į klausimus surašykite į kryžiažodį. Iš kryžiažodyje skaitmenimis pažymėtų langelių raides įrašykite į lentelę. Atsakymas – frazė iš įrašytų raidžių lentelėje.

9 užduotis. Remdamiesi pateiktais apibūdinimais, atsakymus surašykite į kryžiažodį.

10 užduotis. Viktorina. Romantizmas. Pasirinkite teisingą atsakymą iš pateiktų klausimo variantų.

11 užduotis. Sakinio dėlionė. Horizontaliose eilutėse pateiktas sumaišytas raides perstatykite taip, kad horizontaliai perskaitytumėte prasmę turinčius žodžius.

Visą tekstą ir kūrimo programų aprašymus rasite Galvosūkių rinkinys

Šablonų pavyzdžiai ir užduotys: Kūrybinių užduočių rinkinys: Braižykla, Dvigubas šifras be skaičių (sudėtingesnis), Dvigubas šifras su skaičiais (lengvesnis), Klasika, Literatūros terminų puokštė (1), Literatūros terminų puokštė (2), Literatūros terminų puokštė (3), Vincas Mykolaitis-Putinas (1), Vincas Mykolaitis-Putinas (2), Romantizmas, Sakinio dėlionė, Kūrybinė sesija, Minčių lietaus seansas, Minčių žemėlapio schema

Daugiau informacijos ieškokite kategorijoje Kūrybiškumo metodai: Šešios mąstymo skrybėlės, Minčių žemėlapio semantika, Smegenų audros sėkmė, Minčių lietaus seansas

  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: