Rašinių pavyzdžiai, naudingi nuo 2013 m. (pagal tuometines egzaminų programas)

Brandos egzaminai

Pateikiame kai kurias samprotavimo ir literatūrinių rašinių temas (pagal tuometines egzaminų programas), kurios galėtų būti naudingos ruošiantis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminui nuo 2013 m.  Be to, ir  kai kurias temas samprotavimo rašiniams žemesnėse ir vyresnėse klasėse. Paspauskite čia

 1. #1 by Kalbos1 on 2014/02/10 - 20:57

  Profesionaliai rašome 2014 m. PUPP/VBE kalbėjimus (potemes) moksleiviams

  Profesionaliai rengiame visus NEC reikalavimus atitinkančias PUPP/VBE kalbas. Kalbas rašo lietuvių kalbos mokytoja (ne studentė), kurios patirtis 10 metų. Turime parengę visas PUPP/VBE kalbas. Visos kalbos turi parengtus išplėstinius planus, literatūros šaltinius. Kalbos kaina 15-20lt, apimtis iki 900 žodžių.

  El. paštas: kalburengimas2014@gmail.com
  Skype: kalburengimas2014
  Mob. tel. Nr.: +37065817446
  2014 metų lietuvių kalbos pagrindinio ugdymo pasiekimų (PUPP, 10kl.) patikrinimo temos ir potemės:

  KALBA
  1. Frazeologizmai puošia mūsų kalbą. Remdamiesi šnekamosios (tarmių) ir bendrinės kalbos pavyzdžiais, paaiškinkite, kuo ir kodėl.
  2. Dalis emigrantų nustoja kalbėti gimtąja kalba. Argumentuotai išsakykite savo požiūrį, kuo ir kodėl žalingas gimtosios kalbos išsižadėjimas konkrečiam žmogui ir tautai.
  3. Ne viskas, kas kalboje svetima, yra nevartotina. Pateikdami vartotinų ir nevartotinų svetimybių pavyzdžių, argumentuotai paaiškinkite šią mintį.
  4. Ar dabartinės elektroninės mokomosios lietuvių kalbos priemonės atitinka jauno žmogaus poreikius, yra patrauklios? Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuokite savo požiūrį.
  5. Pristatykite kelių jums įdomiausių gimtojo krašto vietovardžių kilmę ir reikšmę. Pagrįskite savo pasirinkimą.
  6. Bendravimas pasitelkus šiuolaikines technologijas keičia leksikos ypatybes. Pasirinkite vieną kurią komunikavimo šiuolaikinėmis priemonėmis sritį ir aptarkite jos leksikos ypatumus. Pagrįskite savo pasirinkimą.
  7. Sakoma, kad kalba greitai parodo, kas esi, koks esi, kuo gyveni. Remdamiesi pavyzdžiais aptarkite, kaip žmogaus kalba atspindi jo gyvenseną ir vidinį pasaulį.
  8. Pasigirsta nuomonių, kad klasikos kūrinių leksika vis sunkiau suprantama jaunam žmogui. Remdamiesi lietuvių literatūros pavyzdžiais, pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
  9. Tarmių metai paskatino įvairių renginių, skirtų tarmėms populiarinti, gausą. Apžvelkite jums žinomus renginius ir argumentuotai išsakykite savo požiūrį į tai, ar teminiai metai ir jiems skirti renginiai stiprino pagarbą tarmėms, gimtajai kalbai.
  10. Teigiama, kad visi, kuriantieji Lietuvos kultūrą, privalo kalbėti taisyklinga valstybine kalba. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
  KULTŪRA
  11. Kurį lietuvių kultūros reiškinį – literatūrą, kiną, teatrą – ir kodėl laikytumėte didžiausia visų laikų tautos kultūrine vertybe? Pristatykite jį ir pagrįskite savo pasirinkimą.
  12. Kurie šiandieninės kultūros reiškiniai, jūsų manymu, daro didžiausią įtaką jauno žmogaus kultūrinei brandai? Pagrįskite savo pasirinkimą.
  13. Kuris Lietuvos kino arba teatro festivalis jums įdomiausias? Pristatykite jį ir pagrįskite savo pasirinkimą.
  14. Kurios muziejų edukacinės programos jums įdomios? Pristatykite dvi ir pagrįskite savo pasirinkimą.
  15. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, patvirtinkite arba paneikite mintį, kad šiuolaikiniai knygynai padeda ugdyti kultūriškai išprususį žmogų.
  16. Vis labiau plinta kūrybinio rašymo dirbtuvės. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kaip tokia veikla ugdo asmenybę.
  17. Steigiama vis daugiau fondų, kurių tikslas – įtraukti jaunimą į kultūrinę veiklą. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, patvirtinkite arba paneikite, kad tokių fondų veikla pasiekia savo tikslą.
  18. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, argumentuokite, ar kultūrinė reklama viešose erdvėse pajėgi paskatinti daugiau jaunimo domėtis kultūros renginiais Lietuvoje.
  19. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, aptarkite, kokias jaunimo kultūros madas diktuoja šiuolaikinė žiniasklaida.
  20. Remdamiesi pavyzdžiais, paaiškinkite, kokią įtaką jauno žmogaus kultūrinei brandai daro bendravimas virtualioje socialinėje erdvėje.
  LITERATŪRA
  21. Andrius Mamontovas tvirtina: „Jeigu norite, kad jūsų vaikai užaugę gyventų gerai, laimingai ir turtingai, išmokykite juos skaityti knygas.“ Kokiais būdais, jūsų manymu, suaugusieji gali sudominti skaitymu vaikus? Pagrįskite savo pasirinkimą.
  22. Pokalbių knygos padeda nugalėti abejones, moko, kaip įveikti gyvenimo kliūtis. Remdamiesi šio žanro pavyzdžiais, argumentuotai pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
  23. Remdamiesi pavyzdžiais, paaiškinkite, kodėl svarbu skaityti ne tik laiko patikrintas knygas, bet ir sekti literatūrines naujienas, debiutus, skaityti kultūrinę spaudą.
  24. Dažnai įdomiausios tos knygos, kurias atrandame patys. Pristatykite jums įdomią savarankiškai atrastą knygą, kuri galėtų būti patraukli ir jūsų bendraamžiui. Pagrįskite savo pasirinkimą.
  25. Tautosakos tyrinėtojai tvirtina, kad tautosaka atspindi gyvenamojo laiko aktualijas. Remdamiesi tautosakos pavyzdžiais, pritarkite šiai minčiai arba ją paneikite.
  26. Kurie pastarojo dešimtmečio lietuvių literatūros kūriniai verti pripažinimo šiuolaikinės pasaulio literatūros kontekste? Pristatykite bent du ir pagrįskite savo pasirinkimą.
  27. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kaip literatūros kritika padeda ugdyti jauno skaitytojo estetinį skonį.
  28. Pasigirsta nuomonių, kad rašytojai per mažai dėmesio skiria paauglių problemoms, trūksta gerų knygų paaugliams. Remdamiesi savo patirtimi patvirtinkite arba paneikite šį teiginį.
  29. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, paaiškinkite, kaip įvairios knygų mugės, susitikimai su rašytojais padeda skaitytojui atrasti vertingą literatūrą ir ugdytis estetinį skonį.
  30. Pasirinkite vieną savo krašto rašytojo kūrinį ir aptarkite, kokią įtaką kūrėjui daro gimtinė. Pagrįskite savo pasirinkimą.
  Raktiniai žodžiai:
  Kalbėjimas, potemė, potemės, potemes, įskaitos, įskaita, iskaita, iskaitos, rašinys, rasinys, atsiskaitymas, rasau, pupp, vbe, 2014, 10 klasės, 12 klases, kalbejimai, rasinys 10kl kalbėjimas, kalbėjimo potemės, potemės su planais, kalbėjimo egzaminas, kalbėjimas, viešasis kalbėjimas, kalbėjimo įskaita, pupp potemės, vbe potemės, kalbėjimo potemė, kalbėjimo įskaitų potemės 2014

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: