Metai.mp3

Mediateka

Donelaičio METAI viršelis

Kristijonas Donelaitis

Metai

Žanras: poema

Skaito: Giedrius Savickas

Įrašyta: 1985

Trukmė:

Formatas: MP3

Kalba: lietuvių

Knygos aprašymas:

 

Pagrindinį savo kūrinį, poemą „Metai“, K. Donelaitis rašė veikiausiai 1765-1775 m., tiksli data nežinoma. K. Donelaitis davė pavadinimus tik atskiroms poemos dalims: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“. Išliko dviejų pirmųjų dalių autografai ir visų dalių J. Hohlfeldto nuorašas (saugo Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas). Pavadinimas „Metai“ pirmą kartą pavartotas Liudviko Rėzos parengtame pirmajame K. Donelaičio poemos leidime. Pats K. Donelaitis savo kūrybos nespausdino. Pirmasis K. Donelaičio raštų leidėjas buvo Liudvikas Rėza, „Metus“ jis paskelbė 1818 m. Ciklo dalis L. Rėza kiek patrumpino, paredagavo, sujungė į vieną kūrinį ir išleido kartu su vertimu į vokiečių kalbą.

Poemoje vaizduojamas Rytų Prūsijos lietuvių valstiečių gyvenimas. Joje K. Donelaitis sukūrė ryškių baudžiauninkų paveikslų, kaimo buities, papročių vaizdų, lyrinių gamtovaizdžių, pirmuosius lietuvių literatūroje groteskiškus dvarininkų šaržus, nevengė hiperbolizavimo, satyros, burleskos, humoro. K. Donelaitis kėlė prigimtinės žmonių lygybės idėją, aukštino darbą, dorą, žadino lietuvininkų (būrų) tautinę savimonę, tautiškumą gretino su dorybėmis. Poemai būdinga krikščioniška pasaulėjauta, didaktika, sodri, žodinga kalba. Ji parašyta antikizuotu unikaliu (toniniu ir metriniu) hegzametru, pėdoje kirčiuojant tik ilgą skiemenį.

“METAI“ – ČIA

 1. #1 by Valdas Banaitis, kuris pirmas "Šiaurės Atėnuose" skundėsi "40 metų slapstroma knyga" on 2014/01/21 - 15:24

  Tiek visi žino, bet niekas neišklauso, todėl ir trukmės neparašo. Taigi dabar žinau net 6 “Metų“ skaitovus,
  keturi garsino eterį sausio 1 d, Bet kodėl niekas neduoda žodžio Gražinai Urbonaitei, kurios įrašas jau
  keliasdešimt metų prieinamas tik akliesiems? Kas tai – moterų diskriminacija? Bet Vakaruose jau seniai yra ir pastoriai ir pastorės. Tad kada Lietuvos radijas ištaisys šią spragą?

 2. #2 by Ramūnas on 2014/01/21 - 11:14

  Širdingai dėkoju

 3. #4 by Vabalas on 2014/01/08 - 21:30

  Jau savaitė po metinių, jau kiek metų po įbalsinimo – nei kas klausė, nei komentavo. Per anksti metėte perlą kiaulėms, tai dar nors nesutrypė.
  Kai paklausai tų sukapotų eilučių be hegzametro ir ritmo, be pastoriaus balso, tai ma jį galai. Ir tu, meilings lankytojaus, paieškok kito skaitovo. Pvz, Gražinos Urbonaitės

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: