Miškais ateina ruduo.mp3

Mediateka

Miskais ateina ruduo

Marius Katiliškis

Miškais ateina ruduo

 

Skaito: Arnas Rosenas

Iš radijo “Vakaras su knyga“ (radijo sutrumpintas variantas)

Formatas, kokybė: mp3, 64 Kbps, 2 ch, 44.1 KHz, tags id3v1/id3v2

Trukmė: 9 val. 09 min.

Apimtis: 264 MB, 90 dalių (failų)

Knygos aprašymas:

Psichologinis romanas “Miškais ateina ruduo“ (1957) – M. Katiliškio meniškiausias kūrinys. Romano ašis – lietuvis ir miškas. Veiksmo erdvė – miškų apsupta vieta kaip Lietuvos ženklas. M. Katiliškis pabrėžia ypatingą savo kuriamo pasaulio uždarumą. Romane kuriamas pasaulis ir jo žmonės gyvena gamtos laiko rėmuose. Jų dvasinis gyvenimas plėtojasi ir lemtis pildosi drauge su metų laikų kaita – nuo pavasario atgimimo iki rudens liepsnos. Žiema yra tik veikėjų nuojautose. Miško vaizdai yra svarbi kompozicinė kūrinio jungtis. Jie įspūdingiausiai rodo metų laiką, plėtoja romano veiksmą, atskleidžia veikėjus. Dramatiški gamtos ir žmonių likimai rodo, per kokią sumaištį ir chaosą kuriasi naujos gyvenimo formos, kokią didelę kainą tenka mokėti už išėjimą iš civilizuotos visuomenės kelio.

“Miškais ateina ruduo“ sukurtas per šešias savaites. Jis apima vienos vasaros įvykius miškų apsuptame modernėjančiame nepriklausomos Lietuvos kaime. Prasidėjęs miško kirtimu pavasarinio polaidžio metu bei pelkių sausinimu, baigiasi taip pat rudenį įvykusiu miško gaisru. Ūkio darbai, šiokiadienių ir šventadienių ritualai bei gamtos aprašymai sudaro pusę romano teksto. Nemaža dalis skiriama miškui, kurio naikinimas fatališkai susietas su kūrinio veikėjų likimais. Romano intrigos lūžius valdo gaivališkos prigimties aistra ir nenumalšinamas asmeninės laimės troškimas. Jo personažai yra vitališkų vidinių jėgų aukos, jie gyvena jausmo visagalybės atmosferoje, giminingoje anglų rašytojų T. Hardy ar D. H. Lawrence’o romanams.

“Miškais ateina ruduo“ yra epinis realistinis kūrinys, artimas tradiciniam lietuvių romanui, tačiau jo audinyje liejasi ir moderniosios prozos spalvos, susidarančios netikėtomis metaforomis, originaliais palyginimais, paralelizmais, laisvu kalbėjimu. Rašytojas daug dėmesio skyrė egzistencinių problemų įprasminimui per gamtos ir žmogaus vienovę. Pasigėrėjimą kelia vaizdingas sakinys, spalvingos, nepakartojamos veikėjų charakteristikos <…> (Vytautas Bubnys)

Marius Katiliškis (1914-1980 m.) – prozininkas. Mokėsi Žagarės progimnazijoje, dirbo tėvų ūkyje, vėliau, po kariuomenės, Pasvalio bibliotekos vedėju. 1944 m. pasitraukė į JAV, Ȍikagoje dirbo fizinį darbą fabrikuose, kapinėse ir kt. Bendradarbiavo “Karyje“, “Jaunojoje kartoje“, “Naujojoje Romuvoje“, “Aiduose“, “Tėviškės garse“, “Lietuvių žodyje“, “Metmenyse“.

Pirmoji knyga – novelių rinkinys “Prasilenkimo valanda“ (1948 m.). Žinomiausias šio žanro M. Katiliškio kūrinys – novelių romanas “Užuovėja“. Parašė dar novelių, išleido kelis romanus – “Miškais ateina ruduo“, “Išėjusiems negrįžti“.

M. Katiliškis mirė 1980 m. Lemonte, JAV.

“MIŠKAIS ATEINA RUDUO“.mp3

1-5 paketai ČIA (01-90)

  1. #1 by Nestumk ant klasikos asile on 2023/04/28 - 20:58

    Jeigu dar nesupratau asile, čia yra lietuvių literatūros klasika. Norėčiau tave pamatyt parašant nors dešimt psl tokio lygio romano. Jeigu nori kažko naujoviško tai eik pascrollint savo tiktok’ą ir papudyt smegenis.Vadinasi, daugiau nestumk ant klasikos.

  2. #2 by Depresija on 2021/04/18 - 20:03

    Kodėl tie kurie valdo ugdymo sistemą dar vis verčia mus skaityti šį seną ir kultūriškai neaktualų šūdą?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: